Reklama

Łuków: Kolejne partie alkoholu przekazane przez KAS na walkę z pandemią

- Od kwietnia 2020 r. lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) sukcesywnie wspiera walkę z pandemią, poprzez przekazywanie na cele dezynfekcyjne zatrzymanego alkoholu. - W 2020 r. przekazaliśmy w sumie ponad 19 tys. litrów alkoholu dla kilkudziesięciu podmiotów w województwie lubelskim oraz w kraju. - Ostatnio, partia alkoholu spełniającego wymogi sanitarne dla preparatów dezynfekcyjnych, trafiła do Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie otrzymał z magazynu likwidacyjnego KAS w Dorohusku blisko 230 litrów alkoholu. To spirytus zatrzymany przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Pochodzi z nielegalnej działalności zlikwidowanej na terenie naszego województwa.

W 2021 roku alkohol od lubelskiej KAS trafił również do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie, gdzie przekazaliśmy 500 litrów oraz do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Lublinie – ponad 250 litrów.

Możliwość przekazywania alkoholu do wykorzystania w dezynfekcji pojawiła się po zmianie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. W działania mające na celu minimalizowanie skutków pandemii aktywnie włączyła się również lubelska KAS. W ubiegłym roku do placówek medycznych, służb mundurowych, stacji sanitarno-epidemiologicznych i innych jednostek przekazaliśmy w sumie ponad 19 tys. litrów wyrobów spirytusowych.

Przekazywany alkohol nie nadaje się do spożycia, ale skutecznie sprawdza się jako środek do odkażania powierzchni, pomieszczeń czy też pojazdów. Darowanie go na cele dezynfekcyjne zawsze odbywa się za zgodą i pod nadzorem sanepidu, przy czym musi to być alkohol o stężeniu minimum 60%.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama