Reklama

Kino Merkury: „Co w duszy gra” laureatem tegorocznej gali Złotych Globów!

Co w duszy gra” laureatem tegorocznej gali Złotych Globów® w dwóch kategoriach: Najlepszy film animowany i Najlepsza muzyka!

Filmowe oblicze muzyki w nowej animacji studia Disney/Pixar „Co w duszy gra”.
Akcja filmu rozgrywa się w zabieganym Nowym Jorku, w którym życie toczy się w rytm jazzu oraz w abstrakcyjnym i wymyślonym miejscu jakim są Przedświaty. „Co w duszy gra” wykorzystuje kontrast między wielkim miastem a kosmiczną krainą. Filmowcy zaczerpnęli inspiracje dla podejścia do filmu i gry postaci z dwóch źródeł: twórczości angielskiego artysty i satyryka Ronalda Searle oraz sposobu animacji, który był zastosowany w disneyowskich »101 dalmatyńczykach« z 1961 r. Jak mówi kierownik animacji Jude Brownbill: „Searle i »101 dalmatyńczyków« wpłynęli na wygląd i efekt »Co w duszy gra« w niemal każdym aspekcie – od niedoskonałego kształtu budynków, mebli i rekwizytów, po liczbę fałd ubrań postaci. W zakresie animacji wpływy Searle’a widoczne są w wyrazistych i bezpośrednich pozach na tle czystych kompozycji, które prowadzą oko widza poprzez scenę. Studiując »101 dalmatyńczyków« przekonaliśmy się, jak istotne jest eksponowanie w danej chwili tylko jednego kluczowego elementu gry postaci. Ułatwia to odbiór najważniejszych scen”.

Wybory w sferze wizualnej uzupełnia dwutorowe podejście do muzyki. „Nominowany do nagrody GRAMMY® Jon Batiste – wokalista, kompozytor, autor piosenek, lider orkiestry jazzowej i muzyczny geniusz – wyprodukował elementy jazzowe podkreślające szorstkie, nowojorskie piękno filmu”, wyjaśnia Murray. „Kiedy w filmie widzimy ręce Joego na klawiaturze, to tak naprawdę gra Jon. Animatorzy studiowali materiały referencyjne pokazujące Jona przy pianinie, aby uchwycić każdy szczegół jego gry – od sposobu poruszania palcami, po oddychanie”.

Jazz jest tak istotnym aspektem „Co w duszy gra”, że twórcy chcieli pokazać wszystkie występy muzyków z zachowaniem autentyczności. Nagrano wiele godzin materiałów referencyjnych z różnych ujęć, w tym zbliżenia na ręce muzyków grających na fortepianie, saksofonie, kontrabasie i perkusji. Każde z tych ujęć było dokładnie analizowane przez animatorów przy tworzeniu finalnego efektu. Owocem tak dokładnych przygotowań do stworzenia każdej muzycznej sekwencji jest scena wspólnego występu Joego i jego jazzowej idolki, Dorothei. Producentka Dana Murray mówi: „Wrażenie autentyczności gry Joego na fortepianie i Dorothei na saksofonie to jeden z najważniejszych punktów występu. Oglądając to można zatracić się w muzyce – a przecież o to głównie chodzi”.

„Z kolei za muzykę w filmie »Co w duszy gra« odpowiadają Trent Reznor i Atticus Ross z Nine Inch Nails”, mówi dalej Murray. „Jest taka eteryczna. Ten kontrast jest niezwykle ciekawy. I jest to w przypadku Pixara wybór bardzo nietypowy. Nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. To połączenie niezwykle mi się podoba”. Według Doctera, ten film potrzebował właśnie niecodziennego podejścia, jakie reprezentują Reznor i Ross. „Chcieliśmy, żeby pod względem muzycznym ten film nie przypominał żadnej innej produkcji Pixara”, wyjaśnia reżyser. „Współpraca z Trentem i Atticusem była niezwykle ciekawa, bo wiedzieliśmy, że pójdzie w zupełnie nieznanym dla nas kierunku. Ich wyjątkowe podejście do brzmienia i kreatywne myślenie było niesłychanie inspirujące”.

W polskiej wersji językowej filmu „Co w duszy gra” usłyszymy m.in. piosenkę „Miłość”, którą śpiewa Igor Herbut. Za to na napisach końcowych będziemy mogli usłyszeć piosenkę „Liczy się tylko to”, którą wspólnie stworzyli Kuba Badach i Aleksandra Kwaśniewska. Kuba Badach skomponował muzykę oraz zaśpiewał piosenkę, do której tekst napisała Aleksandra Kwaśniewska.

Kuba Badach – Liczy się tylko to (z filmu „Co w duszy gra”/Official Video)

Igor Herbut – Miłość (z filmu „Co w duszy gra”)

Ścieżka dźwiękowa z filmu „Co w duszy gra”

O FILMIE „CO W DUSZY GRA”

Joe Gardner, nauczyciel muzyki, którego największą pasją jest jazz, otrzymuje życiową szansę: będzie mógł grać w najlepszym klubie jazzowym w mieście. Dosłownie jedno małe potknięcie sprawia, że przenosi się z ulic Nowego Jorku do Przedświatów – fantastycznego miejsca, w którym nowe dusze, zanim udadzą się na Ziemię, zdobywają swoje osobowości. Zdeterminowany by powrócić do swojego ziemskiego życia, Joe łączy siły z duszą 22, której zupełnie obce są uroki ludzkiej egzystencji. Kiedy Joe usilnie próbuje pokazać 22, dlaczego ludzkie życie jest wspaniałe, sam ma szansę znaleźć odpowiedzi na niektóre spośród najważniejszych życiowych pytań.

W rolach głównych w polskiej wersji językowej Joe Gardner przemówi głosem Tomasza Kota, a w duszę 22 wcieli się Joanna Koroniewska. W pozostałych rolach będzie można usłyszeć Pawła Domagałę, osobowości sceny muzycznej: Krzysztofa Zalewskiego, Igora Herbuta, Roberta Amiriana oraz gwiazdę polskiej wokalistyki jazzowej Danutę Błażejczyk. A także znanych dziennikarzy radiowych: Marka Niedźwieckiego, Wojciecha Manna, Piotra „Kędziora” Kędzierskiego, Krzysztofa „Jankesa” Jankowskiego i Hirka Wronę.

„Co w duszy gra” w reżyserii nagrodzonego Oscarem® Pete’a Doctera („W głowie się nie mieści”, „Odlot”) w kinach od 5 marca 2021 r.

Sprawdź repertuar kin z duszą w swoim mieście!

Konto Disney Polska na FB: https://www.facebook.com/DisneyFilmy/
Konto Disney Polska na Instagramie: https://www.instagram.com/disney_polska
Zasubskrybuj nasz kanał YT DisneyFilmy i bądź na bieżąco ze wszystkimi premierami filmowymi! https://www.youtube.com/user/DisneyFilmy
Ulubione przeboje z filmów Disneya: https://disneymusic.co/DisneyHity

materiał: The Walt Disney Company
tekst: Dariusz Bereza Sales Manager The Walt Disney Company
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama