Reklama

Styrzyniec: Dzień Języka Ojczystego w Styrzyńcu (galeria)

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, aby wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dzień Języka Ojczystego dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Styrzyńcu obchodziły we wtorek 23 lutego.

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”. Święto to dotyczy nas wszystkich – użytkowników pięknej, choć niełatwej polszczyzny i przypomina o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Dzień Języka Ojczystego dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Styrzyńcu obchodziły we wtorek 23 lutego. Istotą tego dnia było zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie. Głównym celem działań w przedszkolu było kształtowanie świadomości językowej małych Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny.

Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się kilku ciekawostek dotyczących języka polskiego. Poprzez aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu, rozwijały swoją sprawność językową i poszerzały wiedzę o języku polskim. W ramach prezentu dla języka ojczystego przypomniały o ważnej roli używania w codziennym życiu zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam i dziękuję. Gimnastykowały swój język, próbując recytować trudne „łamańce językowe”. Odwiedziły także szkolną bibliotekę i wzięły udział w ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Agnieszkę Kakietek. Przedszkolaki miały okazję utrwalić zwyczaje panujące w bibliotece oraz zasady obchodzenia się z książkami.

Z zaciekawieniem słuchały przygód ,,Kici Koci w bibliotece” i ochoczo odpowiadały na zagadki. Na koniec odbyło się pasowanie na czytelnika i wręczenie dyplomów. Kolejnym naszym gościem była Patrycja Rytel. Została zaproszona w tym szczególnym dniu ponieważ jest autorką fantastycznych wierszy. Z zaciekaniem słuchaliśmy przygód biedronki, szukającej swoich kropek oraz pająka, który uczył dzieci, że należy cieszyć się i szanować to co mają.

Takie zajęcia wzbudzają w dzieciach zainteresowanie książką oraz wyrabiają prawidłowe nawyki czytelnicze. Czytanie książek sprzyja wzbogacaniu słownictwa oraz obyciu z konstruowaniem zdań złożonych. To pobudza dziecięcą wyobraźnię i daje szanse na lepsze wyniki w nauce. Na koniec dnia przedszkolaki wykonały zakładki do książek, które zabrały do domu wraz z wypożyczonymi książkami.

,,Czytelnikowi słów nie brakuje i wyobraźnię swoją kształtuje…”

Dziękujemy naszym gościom za zaangażowanie.

 

materiał: Szkoła Podstawowa im. Janiny Porazińskiej w Styrzyńcu
tekst i zdjęcia: Malwina Filipiuk SP w Styrzyńcu
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Malwina Filipiuk SP w Styrzyńcu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama