Reklama

Biała Podlaska: Radni wybrali nazwy dla nowych rond turbinowych

Podczas dzisiejszej XXI sesji Rady Miasta Biała Podlaska radni wybrali w głosowaniu nazwy dla dwóch nowych rond turbinowych w mieście. 

I tak dla ronda na skrzyżowaniu ulicy Terebelskiej i Drogi Krajowej nr 2, radni zdecydowali, że będzie ono nosiło nazwę „Rondo Unii Europejskiej”. Propozycję w formie uchwały przedstawił klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Za przyjęciem tej nazwy głosowało 17 radnych, 1 był przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. 

Rondo ul. Terebelska

Dla drugiego ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności i Drogi Krajowej nr 2, radni wybrali nazwę „Rondo Stanisława Różyczki de Rosenwertha”. Projekt uchwały zgłosił klub radnych Zjednoczonej Prawicy. Za przyjęciem nazwy głosowało 19 radnych, 3 było przeciwnych. 

Rondo Al. Solidarności

W wyniku zmiany porządku obrad dotyczących kolejności procedowania uchwał w sprawie nadaniu imion rondom, nie poddano pod glosowanie pozostałych propozycji.  Dotyczy to dwóch propozycji zgłoszonych przez  Klub Radnych Stowarzyszenia Biała Samorządowa  (Terebelska – DK 2:  Rondo Praw Kobiet, Al. Solidarności – DK 2: – Rondo Unii Europejskiej ), jednej zgłoszonej przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej (DK2 – Al. Solidarności: Rondo Jana Kozietulskiego) oraz jednej zaproponowanej przez klub radnych Zjednoczona Prawica (Terebelska – DK 2: Rondo Konstytucji 3 Maja). 

Przypomnijmy, że oficjalne otwarcie dwóch rond turbinowych miało miejsce 19 stycznia bieżącego roku. Podczas uroczystości prezydent miasta Michał Litwiniuk podkreślał, że jest to inwestycja bardzo ważna i potrzebna dla mieszkańców, ale i podróżujących  na osi wschód – zachód. Ronda powstały w ramach projektu pt. „Poprawa dostępności transportowej w Brześciu i Białej Podlaskiej”. Ich budowa pochłonęła ponad 9 mln zł z czego 4,1  mln miasto pozyskało z  funduszy transgranicznych.

Skrzyżowania typu turbinowego, to nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne, rozpowszechniane w całej Europie i zdobywające uznanie w Polsce. Mają tą zaletę, że maksymalnie ograniczają możliwość kolizji. Maksymalnie upłynniają ruch w obydwu osiach.

Zdjęcia: Arch. radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama