Reklama

Województwo: Wysyp fałszywych praw jazdy

Od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili już 39 fałszywych praw jazdy. „Lewe prawka” przestawiane były w trakcie prowadzonych kontroli granicznych oraz drogowych.

W sobotę (20 lutego br.) funkcjonariusze SG z Placówki w Lublinie, podczas prowadzonej kontroli drogowej w m. Dorohucza w pow. świdnickim, zatrzymali 49 – letniego obywatela Polski. Mężczyzna, poruszał się samochodem osobowym na szwajcarskich numerach rejestracyjnych. W czasie prowadzonej kontroli, posłużył się ukraińskim prawem jazdy. Podczas dalszych czynności, funkcjonariusze ustalili, iż dokument jest „fałszywką”. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, dotyczące posługiwania się fałszywym dokumentem (art. 270 par. 1 kk.). Dodatkowo, za kierowanie pojazdem silnikowym bez wymaganych uprawnień, mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Dwie kolejne „fałszywki” zatrzymano w niedzielę (21 lutego br.) na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Tym razem dokumentami posłużyli się dwaj obywatele Ukrainy. Mężczyźni w wieku 34 i 38 lat zostali zatrzymani, zaś w ich sprawach również wszczęto postępowania przygotowawcze dotyczące posługiwania się fałszywymi dokumentami (art. 270 par. 1 kk.). Cudzoziemcy po zakończeniu prowadzenia wobec nich czynności procesowych, zrezygnowali z dalszej podróży i powrócili na terytorium Ukrainy.

Tylko w tym roku funkcjonariusze NOSG, zatrzymali już 39 fałszywych praw jazdy (w ubiegłym roku zatrzymano ich 153 szt.). Jak się okazuje, obok „oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca”, są to najczęściej podrabiane dokumenty, które zostały ujawnione przez funkcjonariuszy NOSG. Większość zatrzymanych takich praw jazdy to „fałszywki” ukraińskich dokumentów, w których niejednokrotnie zawarte są uprawnienia do kierowania wszystkimi kategoriami pojazdów. Posługiwanie się przy prowadzonej przez funkcjonariuszy kontroli fałszywymi dokumentami jest przestępstwem. Czyn ten usankcjonowany jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tekst / zdjęcie: por. SG Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta NOSG

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama