Ogłoszenie

Reklama

Odśnieżanie w gminie Biała Podlaska

Zima, choć spóźniona nie pozwala o sobie zapomnieć. Znaczne opady śniegu spowodowały, że białym puchem pokryły się też drogi i chodniki. Do normalnego funkcjonowania zmotoryzowanych i pieszych trzeba je skutecznie usuwać ze zwałów przybywającego stale śniegu i błota pośniegowego. Gmina Biała Podlaska solidnie przygotowała się na taką sytuację. Wzorem poprzednich lat, ustalono 6 rejonów sprzątania i ogłoszono przetargi wyłaniające firmy zajmujące się odśnieżaniem pługiem na ciężarówce i pługiem na ciągniku, a także do wyrównywania nawierzchni dróg, posypywania piaskiem i solą. Ta ostatnia wysypywana jest na drogi, którymi do miejscowości gminnych docierają autobusy MZK.

Zdaniem Krzysztofa Derlukiewicza, kierownika referatu inwestycji, usuwanie śniegu i błota przebiega sprawnie i nie ma zbytnich powodów do narzekań. Odśnieżane są w pierwszej kolejności główne drogi dojazdowe, a następnie poboczne. Może się jednak zdarzyć, zwłaszcza przy porywistym wietrze, że na otwartej przestrzeni lub tzw. górce śnieg szybko zasypie przetartą przez pług drogę, ale takie wypadki są sporadyczne.

Odśnieżanie i usuwanie błota po opadach z dróg odbywa się w ustalonych wcześniej rejonach. Warto wiedzieć, że rejon I obejmuje następujące miejscowości: Hrud, Cicibór, Roskosz, Kamieniczne, Rakowiska, Terebela, Sitnik, Łukowce. Rejon II to sołectwa: Woroniec, Sycyna, Styrzyniec, Surmacze, Sławacinek Nowy i Stary, Porosiuki, Jaźwiny. Rejon III – Swory, Pólko, Pojelce, Cełujki, Krzymowskie, Zabłocie. Rejon IV – Wólka Plebańska, Janówka, Młyniec, Michałówka, Aleksandrówka, Lisy. Rejon V obejmuje miejscowości: Dokudów I i II, Ortel Książęcy I i II, Perkowice, Ogrodniki, Czosnówka), zaś rejon VI – Hola, Woskrzenice, Kaliłów, Husinka, Grabanów, Wilczyn, Julków, Zacisze. Z najnowszych ustaleń wynika, że do po łowy lutego gmina wydała na odśnieżanie 346 tys. zł. Trudno przewidzieć jak wyglądać będą następne tygodnie.

Synoptycy sugerują, że zima potrzyma, co najmniej do 10 marca, a opady śniegu nie ustaną szybko. Nie stopnieje łatwo dotychczasowa powłoka śnieżna, co na wiosnę może skutkować powodziami i podtopieniami.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama