Międzyrzec Podlaski: Dr Gerard – Triathlon Szachowy

W lutym 2021 roku MUKS "Gambit" w Międzyrzecu Podlaskim zorganizował cykl trzech turniejów szachowych, pod nazwą Dr Gerard - Triathlon Szachowy. Turnieje miały być przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku, jednak wprowadzone wówczas obostrzenia sanitarne zmusiły organizatora do ich odwołania. Cykl składał się z pięciorundowego turnieju szachów klasycznych, dziewięciorundowego turnieju szachów szybkich i jedenastorundowego turnieju szachów błyskawicznych. Nietypowa była też punktacja. W turnieju klasycznym za wygranie partii zawodnik otrzymywał 4 pkt., za remis 2 pkt. i 0 za przegraną. Zwycięstwo w partii szachów szybkich wyceniono na 2 pkt., remis 1 pkt., natomiast przegrana oznaczała brak punktu. Najniżej punktowane były szachy błyskawiczne czyli: wygrana 1 pkt., remis 0,5 pkt., przegrana 0. Klasyfikację końcową ustalono na podstawie sumy punktów zdobytych we wszystkich turniejach.

W zawodach wzięło udział 34 szachistek i szachistów. Różnica wieku pomiędzy najmłodszą uczestniczką i najstarszym zawodnika wyniosła prawie 70 lat. Najwszechstronniejszymi szachistami okazali się juniorzy Dawid i Krzysztof Dobosiewiczowie reprezentujący Mińskie Towarzystwo Szachowe Mińsk Mazowiecki. W klasyfikacji „open” zwyciężył Dawid z dorobkiem 44 z 49 pkt., które można było uzyskać. Dawid oczywiście został najlepszym zawodnikiem w grupie juniorów do lat14. Drugie miejsce zajął Jego brat Krzysztof, który zdobył 36 pkt. Trzecie miejsce przypadło w udziale seniorowi, w dosłownym tego słowa znaczeniu, Panu Zbigniewowi Litwińcowi z Radzyńskiego Towarzystwa Szachowego, zdobywcy 26 pkt., który nota bene, „wychował” kilka pokoleń radzyńskich i międzyrzeckich szachistów.

Dodatkowo prowadzono klasyfikacje juniorów do lat 10 i 14. Najlepszą szachistką do lat 10 okazała się, aktualna Mistrzyni Polski do lat 8, Weronika Dajek z Lubartowskiego Klubu Sportowego – 19,5 pkt. Wśród chłopców do lat 10 zwyciężył Mihail Smerachanski reprezentujący MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim – 23 pkt. W grupie juniorek do lat 14 zwyciężyła Ania Oleksiuk z MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim – 18 pkt. Nagrody w klasyfikacji „open” i klasyfikacjach juniorskich ufundowała firma ciastkarska Dr Gerard, która od kilku już lat wspiera finansowo MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim.

materiał: MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim
tekst i zdjęcia: Tadeusz Węgrzyniak MUKS „Gambit” w Międzyrzecu Podlaskim
opracowanie: Gwalbert Krzewicki