Reklama

Biała Podlaska: Odśnieżanie miasta. Rozmowa z naczelnik Wydziału Dróg Renatą Tychmanowicz

Zima daje się we znaki wszystkim użytkownikom dróg i chodników. Już dawno w Polsce nie było tak dużych ilości opadów śniegu. W Białej Podlaskiej od początku ataku zimy służby odpowiedzialne za odśnieżanie miasta, starają poradzić sobie z ciągłymi opadami i utrzymaniem przejezdności ulic oraz drożności chodników. O obecnej sytuacji na terenie miasta rozmawiamy z Renatą Tychmanowicz, naczelnik Wydziału Dróg w UM Biała Podlaska.

Dlaczego po mieście jeżdżą pługi z podniesionymi łyżkami?

Renata Tychmanowicz: Na terenie miasta mają siedzibę firmy, które świadczą usługi zimowego utrzymania dróg na drogach poza miastem, ich pojazdy muszą przejechać ulicami miasta, aby dotrzeć do miejsca świadczenia usługi. Podczas tego przejazdu nie odśnieżają naszych miejskich ulic i jadą z podniesionymi pługami. Jest też wiele firm, które utrzymują parkingi przy marketach czy innych obiektach, one również nie odśnieżają jezdni na ulicach Białej Podlaskiej.

Jak wygląda sytuacja z odśnieżaniem chodników?

Renata Tychmanowicz: Chodniki w centrum miasta i przy głównych ciągach komunikacyjnych są w stałym zimowym utrzymaniu, ale przy tak obfitych opadach odśnieżamy i posypujemy piaskiem wszystkie miejskie chodniki. W przypadku chodnika przed prywatną posesją to właściciel nieruchomości jest zobowiązany do jego utrzymania. Straż Miejska weryfikuje, czy odpowiedzialne osoby wywiązują się z tych obowiązków.

Dlaczego widzimy nieodśnieżone ulice osiedlowe?

Renata Tychmanowicz: Największym problemem przy większej ilości śniegu są zaparkowanie na ulicach auta. Niekiedy pozostawiony jest przejazd na samochód osobowy, a samochód ciężarowy z pługiem nie ma możliwości przejechania i odśnieżenia.

Jakimi siłami dysponuje miasto w ramach Zimowego Utrzymania Dróg?

Renata Tychmanowicz: Usługi zimowego utrzymania dróg na terenie miasta Biała Podlaska w sezonie 2020 – 2021” wykonywane przez konsorcjum bialskich firm są świadczone zgodnie z „Wytycznymi zimowego utrzymania dróg”. Konsorcjum firm tworzą: lider – Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego „Tre-Drom”  oraz partnerzy: PPHU „TRANSBET” Wojtiuk i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Miasto odśnieżają 5także pracownicy  spółek miejskich ZGL i Zieleń. Przy zimowym utrzymaniu dróg pracuje – prawie bez przerwy – : 9 solarek, 2 ciągniki rolnicze z pługami, 2 koparko-ładowarki, 1 pługopiaskarka. Zapewniona jest praca na 3 zmiany

Które miejsca są odśnieżane w pierwszej kolejności?

Renata Tychmanowicz: To chodniki w centrum miasta i główne ciągi, np.  ulice: Janowska, Zamkowa, Tysiąclecia, Terebelska i przystanki autobusowe. W drugiej kolejności odśnieżane są pozostałe chodniki w mieście. Chociaż standardy zimowego utrzymania przewidują rozpoczęcie odśnieżania po ustaniu opadów, to jednak w przypadku prognozowanych opadów ciągłych służby przystępują do odśnieżania jeszcze podczas opadu. 8 lutego opady śniegu rozpoczęły się ok. godz. 2:00 w nocy, a już o 3:30 wyjechały odśnieżarki.

Jakie są prognozy na najbliższe dni?

Renata Tychmanowicz: Opady śniegu prognozowane są do końca najbliższego weekendu.

Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama