Reklama

Piszczac: Wózek dla Malwiny dzięki Waszym plastikowym nakrętkom! (film) (galeria)

W Zespole Placówek Oświatowych w Chotyłowie, gmina Piszczac, 1 lutego miała miejsce uroczystość przekazania Malwinie, uczennicy ósmej klasy, nowego wózka inwalidzkiego. Wydarzenie tym bardziej istotne, że wózek trafił do dziewczyny dzięki mieszkańcom całej gminy. Tu sukces wszystkich tych którzy postanowili przekazać zebrane nakrętki plastikowe poprzez zbiórkę Żoliborskiemu Stowarzyszeniu Dom - Rodzina - Człowiek. Malwina została zgłoszona jako osoba oczekująca i trafiła do koleiki. Pierwszy dzień lutego był zwieńczeniem oczekiwania i wielkim sukcesem akcji.

Nie spodziewałam się takiej sytuacji. Nie spodziewałam się, że w akcję zbierania nakrętek tak silnie i mocno zaangażuje się moja klasa i moja szkoła. Wózek to są moje nogi, jest potrzebny jak dla normalnego człowieka buty. Okazuje się, że wózek jest też potrzebny do tańca i mi to umożliwia. To pani Magda, dyrektor szkoły wyszła z taką inicjatywą. – mówi w pierwszych zdaniach rozmowy, obdarowana nowym wózkiem inwalidzkim Maliwna Kielak, uczennica ósmej klasy Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie.

Jak wszystko się zaczęło? Zaczęło się od powstania w Warszawie wspomnianego już wyżej Stowarzyszenia. Jest to organizacja non-profit. A jako źródło dochodu wybrali społeczne akcje zbiórek plastikowych nakrętek. Na taki wózek, który otrzymała Malwina trzeba dziesiątki ton nakrętek. Na kilogram materiału surowcowego potrzeba 430 – 500 nakrętek. Na jedną tonę średnio pół miliona małych plastikowych koreczków którymi zamykane są buteli pet czy wszelkie inne butelki i pojemniki zamykane nakrętkami z tworzyw sztucznych. Następnie trzeba liczyć a wręcz polować na dobrą cenę skupu surowca. Kilogram plastikowych zakrętek skupują firmy recyklingowe za kwotę ok. 40 groszy do 1 złotego. Można już sobie wyobrazić jakie ogromne ilości plastiku należy zebrać aby móc zakupić na przykład taki nowoczesny wózek inwalidzki przekazany 1 lutego 2020 roku Malwinie.

W sali gimnastycznej szkoły w Chotyłowie, uroczystość przekazania wózka poprowadziła dyrektor szkoły Magdalena Artecka. Również, w formie podziękowań darczyńcom można było zobaczyć taniec w wózkach inwalidzkich. Taką formę zajęć pozalekcyjnych zaproponowano Malwinie a ta chętnie z nich skorzystała i są efekty. Parę taneczną tworzą właśnie Malwina i pani Magdalena, dyrektor szkoły. Popisy duetu zobaczyć można nie tylko na filmie ale znaleźć także na stronie internetowej szkoły gdzie opublikowane są filmy zamieszczone na YouTube.

Podziękowania za dar przekazała osobiście Malwina, w formie dyplomu ze swoim uśmiechniętym zdjęciem i wieloma wzruszającymi słowami, na ręce Zofii KorzenieckiejPodruckiej i Macieja Detnerskiego, prezesom Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek. Pani Zofia korzeniami pochodzi z Podlasia, a dokładniej z Zaczopek koło Pratulina. Obecna była mama Malwiny, Anna Kielak, wójt Piszczaca Kamil Kożuchowski, wychowaca Malwiny i ksiądz probosz miejscowej parafii który dokonał poświęcenia przekazanego daru. Akcja Nakrętka Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek kręci się dalej! Kolejne zebrane plastikowe kilogramy pozwoą sfinansować zakup kolejnego wózka inwalidzkiego lub też oczekującemu właśnie, pierwszemu w kolejce Stowarzyszenia, młodemu człowiekowi, mieszkańcowi Mazowsza, Mateuszowi, który w wypadku stracił rękę. Czeka na zakup nowoczesnej protezy. Apel jest taki. Nie wyrzucajmy nakrętek do śmietnika! Znajdzmy w swoim sąsiedztwie specjalnie oznaczone pojemniki, pojemniki o specjalnym kształcie. Wrzućmy je właśnie tam. Na terenie Gminy Piszczac jest taki pojemnik właśnie w Piszczacu, i choć nie należy do Stowarzyszenia z warszawskiego Żoliborza to instytucji które pomagają właśnie w taki sposób jest wiele. Jeśli chcemy przekazać zebrane nakrętki właśnie Żoliborskiemu Stowarzyszeniu, warto w tym celu skontaktować się z nimi, skierują do najbliższej osoby – koordynatora – mamy na swoim terenie taką osobąHelena Skoczeń – koordynator skieruje nas do najbliższej szkoły w której prowadzona jest zbiórka a tu zostawiamy nakrętki w wyznaczonym miejscu.

W trudnych momentach potrafimy się skrzyknąć. Szkoda, że tylko w trudnych. Ale od czegość trzeba zacząć. Na terenie gminy w Piszczacu ustawiliśmy jakiś czas temu pojemnik na nakrętki. Przez kilka pierwszych dni w zasadzie codziennie musiliśmy go opróżniać. Tyle tego bogactwa mieli zebrane nasi mieszkańcy. Teraz nadal się zapełnia ale już wolniej, sukcesywniej. Planujemy kolejny taki pojemnik, również w kształcie serca jak ten w Piszczacu wystawić i uruchomić w Chotyłowie. – mówi wójt Piszczaca Kamil Kożuchowski.

Najpierw dowiedziałam się o możliwości pomocy osobom niepełnosprawnym poprzez zbiórkę nakrętek. Odnalazłam warszawskie stowarzyszenie które działa właśnie poprzez formę zbiórek, nawiązałam kontakt i zostałam regionalnym koorydnatorem akcji. Zbierała nakrętki najpierw w jednej szkole w której pracowałam, obcnie w drugiej a w między czasie w kilkunastu szkołach nawiązałam kontakt i w nich zebrane nakrętki trafiają na konto Stowarzyszenia Dom – Rodzina – Człowiek. O ile mnie pamięć nie myli to już czwarta obdarowana przez Stowarzyszenie osoba z naszego terenu. Osobiście ja ale i każda osoba która się ze mną w sprawie zbierania nakrętek zetknęła, rodziny, uczniowie, nauczyciele, dyrekcje szkół, osoby dobrej woli w takim dniu jak dziś powinny się czuć darczyńcami tego wózka. Dobra robota! – mówi Helena Skoczeń – koordynator akcji w Powiecie Bialskim.

Warszawa od dziewięciu lat wspiera akcję Nakrętka Nadziei. Pracownicy i funkcjonariusze Izby Administracji Skarbowej w Warszawie bardzo chętnie uczestniczą w tej akcji. Dla Malwinki, dla której dziś do Chotyłowa przywieźliśmy wózek te nakrętki zbieraliśmy od 2019 roku. Do akcji zaangażowaliśmy nasze rodziny, znajomych, sąsiadów, najbliższe nas sklepy, przedszkola i szkoły. To nie jedyna akcja w której uczestniczymy. – mówi rew. Justyna Pasieczyńska rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

 

materiał: Radio Biper Piszczac
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama