Ogłoszenie

Reklama

Kryminałki: Kolejna osoba straciła swoje oszczędności. Apelujemy o rozwagę!

Bialscy policjanci przestrzegają przed oszustami podającymi się za konsultanta firmy inwestycyjnej bądź pracownika banku. Sprawca namawia do zainstalowania nieznanej aplikacji, dzięki której ma dostęp do konta bankowego ofiary. Wówczas kradnie zgromadzone tam pieniądze bądź zaciąga kredyt na pokrzywdzonego. W ten właśnie sposób niemal 40 tysięcy złotych straciła mieszkanka Białej Podlaskiej.

Wczoraj do bialskiej komendy zgłosiła się mieszkanka miasta, która padła ofiarą oszustów. Kobieta zainteresowana kryptowalutą znalazła w sieci platformę, za pomocą której miała inwestować pieniądze w ten właśnie sposób. Przy próbie założenia konta pokrzywdzona podała swoje dane. Po tym zadzwoniła do niej nieznana kobieta twierdząc, że będzie jej doradcą inwestycyjnym. By zakończyć rejestrację pokrzywdzona przesłała skany swoich dokumentów. Niestety działając za namową „doradcy” zainstalowała na swoim komputerze program do zdalnego sterowania. Miał on służyć sprawdzeniu przez doradcę dostępnych środków oraz pomocy w inwestowaniu na platformie.

Pokrzywdzona zalogowała się na swoim koncie bankowym, jednak wszystkie operacje wykonywała telefoniczna rozmówczyni. Kobieta widząc na platformie inwestycyjnej stan konta, zarobione pieniądze oraz wysokość marży, nie podejrzewała, że padła ofiarą oszustów. W ciągu następnych dni z pokrzywdzoną kontaktowała się kolejna osoba wskazując zyski z inwestycji i konieczność przelania ich na konto zgłaszającej. Wówczas ponownie wszystkie operacje wykonywał telefoniczny rozmówca. Gdy pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustów sprawę zgłosiła bialskim policjantom. W wyniku działalności fałszywych konsultantów pokrzywdzona straciła niemal 40 tysięcy złotych.

Wczoraj bialscy policjanci przyjęli również zawiadomienia dotyczące usiłowania oszustwa. W tym przypadku sprawca skontaktował się z mieszkanką miasta podając się za pracownika Działu Bezpieczeństwa jej banku. Nakłaniał ja by zainstalowała w swoim telefonie w którym korzysta z usług bankowych, aplikację służącą do zdalnego łączenia się z innym urządzeniem. Kobieta podejrzewając, że ma do czynienia z oszustami rozłączyła się. Po tym skontaktowała się z działem obsługi klienta potwierdzając swoje przypuszczenia. Teraz oszustów szukają bialscy policjanci.

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych. Wszelkie portale, giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Transakcje wykonujmy osobiście, nie przekazując haseł czy loginów do swoich kont. Jeżeli osoba podająca się za pracownika banku czy przedstawiciela firmy finansowej prosi o zainstalowanie programu służącego do zdalnej obsługi komputera czy wpisania danych konta należy się rozłączyć. Tylko zachowując czujność możemy uchronić się przed utratą swoich oszczędności.

 

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama