Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

28. Prezentacje „Za kolędę dziękujemy” (film) (galeria)

W ostatnią niedzielę stycznia sala widowiskowa Gminnego Centrum Kultury w Konstantynowie tętniła muzyką. Po raz 28 Gminne Centrum Kultury przygotowało prezentacje „Za kolędę dziękujemy”. Tym razem prezentowano ją z pomocą Biper TV online. Kto zdecydował się spędzić trzy godziny przy ekranie komputera, nie żałował. Było, co oglądać i kogo słuchać. O powodzeniu imprezy decydują: szeroki przekrój wiekowy wykonawców oraz urozmaicony repertuar, jakiego słucha się z ciekawością.

Zespoły i soliści dokładają starań, aby ich występ różnił się istotnie od poprzedników. Stąd w programie mnóstwo kolęd i pastorałek mniej znanych, a jakże urokliwych, wykonywanych nie tylko w języku polskim. Konstantynowskiej imprezie, która pierwotnie miała charakter gminny, potem powiatowy, a od dziewięciu lat międzywojewódzki, towarzyszy konkurs plastyczny „Anioły i ozdoby bożonarodzeniowe”. W tym roku na konkurs wpłynęły prace 89 osób. W kategorii dzieci przedszkolnych 25 osób nagrody i dyplomy (upominek i słodycze”, W kategorii dzieci klas I – IV – 16 osób nagrody i dyplomy, uczniowie klas IV – VIII – 2 osoby nagrody i dyplomy. Dorośli 30 osób nagrody i dyplomy (książka + słodycze) oraz 4 nagrody zespołowe: WTZ, pensjonariusze DPS, KGW Wiechowicze i Pracownia artystyczna GCK.

Prezentacje muzyczne otworzyli wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski i dyrektor GCK Ilona Niewęgłowska. Na scenie wystąpiło 21 wykonawców (w sumie 103 osoby) z: Konstantynowa, Janowa Podlaskiego, Leśnej Podlaskiej, Komarna, Starej Kornicy, Starych Szpaków, Zakalinek i Zakanala. Jako pierwsza wystąpiła Anielka Juszkiewicz z Konstantynowa z dziadkiem Zdzisławem Marczukiem, grając na skrzypcach z kolędą, „Gdy śliczna panna” Zespół Marysieńki ze Starych Szpaków gm. Stara Kornica, woj. mazowieckie, to siedem śpiewających pań wspomaganych przez gitarzystę i akordeonistę. Marysieńki zaprezentowały trzy nastrojowe pastorałki: „Dziecino święta”, „O świętym Józefie”, „Bosy pastuszek”. Tuż po nich pokazał się Bartłomiej Juszkiewicz z GCK Konstantynów. W jego wydaniu można było usłyszeć starannie wykonane kolędy „Ucichłeś Jezuleńku”, „Cicha noc”.

8 – letnia Hanna Wyrzykowska z Konstantynowa zaśpiewała z towarzyszeniem podkładu instrumentalnego pastorałkę „Tobie mały panie”. Nastoletnich wykonawców reprezentował 6 – osobowy zespół Gwiazdeczki z ZSP Konstantynów. Dziewczynki przygotowane przez Sabinę Dencikowską, zadebiutowały na scenie kolędą „Dzisiaj w Betlejem” wykonywaną w języku rosyjskim. Do młodych solistów dołączyła też Dominika Stolarek z Zakalinek Kolonii. Członkini grupy wokalnej LaTiDo popisywała się „Kolędą Maryi” i „W ubogiej stajence”.

Z bardzo dobrej strony pokazał się zespół Zacisze. Tym razem zamiast pensjonariuszy wystąpili pracownicy DPS w Konstantynowie (11 kobiet i 1 mężczyzna) W ich wydaniu usłyszeliśmy współcześnie zaaranżowane pastorałki „Bóg narodził się” i „Od serca do ucha”. Zuzia Abramowska z Konstantynowa debiutowała grą na skrzypcach ze Zdzisławem Marczukiem. Wspólnie zagrali kolędę „Lulajże Jezuniu”. Działający od jedenastu lat zespół wokalny Melizmat z GCK Konstantynów zaproponował mało znane, ale urokliwo wykonane pastorałki zaaranżowane przez Krzysztofa Olesiejuka: „Dzieciątko się narodziło w Betelejem”, „Szczęśliwa kolebko”, „Dzień jest do dziś wesela”.

Śpiewająca od dziecka Magda Karczmarz z Zakanala zaproponowała dwie pastorałki: „Kołysanka dla dzieciątka” i „Cicho, cicho pastuszkowie” Doskonale znany z częstych występów zespół Pogodna Jesień z GCK Konstantynów (siedem pań w strojach ludowych i Zdzisław Marczuk na skrzypcach) zdecydował się na mało znane, ale piękne kolędy: „Nuż my wszyscy zaśpiewajmy”, „Wielkie Boże Narodzenie” i „Betlejemskie pole śpi”. Po występie mistrz Zdzisław Marczuk przekazał trzecią Basztę z Kazimierza do GCK. Odebrała ją dyrektor Ilona Niewęgłowska. Ten wzruszający moment docenił wójt gminy Romuald Murawski, wręczając sędziwemu skrzypkowi nagrodę specjalną.

Michalina Żuk z GOK Janowa Podlaskiego przedstawiła dwie pastorałki „Święta w nas” i „Święty czas”, przygotowane przez opiekuna Piotra Kulickiego. Wiktoria Panasiuk, również reprezentująca GOK z Janowa Podlaskiego wykonała dwie rytmiczne pastorałki „Ding dong” i „Zaszło słoneczko w czas”. Wielokrotna stypendystka marszałka województwa i prezydenta miasta Biała Podlaska, 15 – letnia Oliwia Spychel z Leśnej Podlaskiej zagrała na skrzypcach kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” i „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Z kolei piątka uczniów kl. III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Konstantynowa zaśpiewała pastorałkę „Dawno temu”. 9 – osobowy zespół Korniczanie z Galerii Wiejskiej w Starej Kornicy wykonał z akompaniamentem grającego na fortepianie elektrycznym Henrykiem Mułenko dwie pastorałki: „Okno w chmurach” i „Mizerna cicha”. Oryginalną propozycję przedstawili Radosław i Renata Pajor z dwoma córkami z Komarna. W towarzystwie brzmienia organów elektrycznych i fletu wykonali: „Lulajże Jezuniu” i „Gdy się Chrystus rodzi”.

Zuchy z 34. Gromady „Strażnicy Tajemnic” i harcerze z 21. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej Konstantynowa pod opieką Ilony Niewęgłowskiej, Agnieszki Żuk i Jana Hołuba wykonali dziecinnymi głosami pastorałki: „Niech rozjaśnia serca gwiazda betlejemska” i „Był pastuszek bosy”. Z akompaniamentem dwóch gitar akustycznych pokazała się 15 -osobowa – Schola z Konstantynowa. W jej wykonaniu usłyszeliśmy donośnie brzmiące kolędy: „Tryumfy króla niebieskiego” i „Anioł pasterzom mówił”.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy GOPS w Konstantynowie: Monika Charko, Ewelina Jówko i Piotr Kamiński zaśpiewali jak potrafili trzy kolędy:  „ O gwiazdo betlejemska”, „Od serca do ucha” i „Dzisiaj w Betlejem”. W ostatnim wydaniu tegorocznych pokazali się pracownicy GCK Konstantynów: Ilona Niewęgłowska, Marlena Chwedoruk Nowicka i Monika Dudek. Z towarzystwem akompaniującego im skrzypka Zdzisława Marczuka panie zaproponowały trzy mniej znane pastorałki: „Pójdziemy bracia w drogę z wieczora”, „Dnia jednego o północy” i „Za kolędę dziękujemy”. Na koniec 3- godzinnych prezentacji gorące podziękowania wykonawcom i organizatorom złożył wójt gminy Romuald Murawski.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama