Reklama

Terespol: Podsumowanie 2020 roku! (film) (galeria)

Miasto przygraniczne. Rzeka Bug. - Rok miniony zapisze się pod hasłem "pandemia". Naszych przyjaciół ze wschodu, z Brześcia, zupełnie nie widać na naszych ulicach. Mamy jak na lekarstwo przyjezdnych ze wschodu a to niestety odbija się w handlu i usługach. To był ciężki rok ale dzięki bardzo dobrej współpracy z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, samorządem Województwa Lubelskiego, Powiatem Bialskim, radnymi i mieszkańcami udało nam się wiele. - mówi w rozmowie podsumowującej rok 2020 burmistrz Terespola Jacek Danieluk.

Trochę liczb na początek
W 2006 roku budżet Miasta Terespol wynosił około 6 milionów złotych. Budżet roku 2020 zamknął się kwotą około 29 milionów złotych. Rok 2021 to budżet rekordowy w wysokości 36 milionów złotych.

Miasto się zmienia
W filmie m.in. o wizytach przedstawicieli Rządu i podpisanych pierwszych umowach na budowę dwupoziomowego skrzyżowania na wysokości ulicy Wojska Polskiego. To rozwiązanie które umożliwi upłynnienie ruchu i wyeliminuje kolejki gromadzące się przed rogatkami głównego przejazdu przez linie kolejowe w Terespolu. Terespol otrzymał też w minionym roku Rządowy Bon Inwestycyjny wartości 947 tys zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na budowę ostatnich nitek kanalizacji. 2020 rok to też sukces w postaci dotacji celowej na budowę wielorodzinnego bloku komunalnego. Miasta nie byłoby stać jako samorządu samemu udźwignąć budowę obiektu szacowanego na około 7 mln zł. Blok komunalny powstanie przy ulicy Piłsudskiego. Kwota dofinansowania to 6 mln 300 tys zł. Inne inwestycje to min. kontynuacja rewitalizacji Konowicy. W tym zadaniu ujęta jest też modernizacja hotelu. Łączna wartość prac to ok. 8 i pół miliona złotych. Zeszły rok to też remonty i przebudowy dróg: Kościuszki, Piłsudskiego, Wspólna, Kraszewskiego. Do tego setki metrów kwadratowych chodników i miejsc parkingowych. Zakończono też budowę kanalizacji wzdłuż ulic Sportowej i Łąkowej. To tu powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych. Ponad 2 mln zł pozyskano na modernizację Stacji Uzdatniania Wody, prace przewidziano do wykonania w roku bieżącym. Unia Europejska przekazała 860 tys zł na konserwację pomnika budowy traktu Warszawa – Brześć. Do tego wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Najważniejsze z nich to wizyta Wojska Polskiego, odsłonięcie popiersia i nadanie nazwy skwerowi Generała Franciszka Krajowskiego. Wydarzenie połączone zostało z piknikiem wojskowym, koncertami patriotycznymi i rekonstrukcji bitwy pod Terespolem z roku 1920. Warto dodać też, że i w Terespolu miała miejsca inscenizacja Powstania Warszawskiego w wykonaniu Terespolskiej Grupy Rekonstrukcyjnej.

Mam nadzieję, że rok 2021 będzie o tyle lepszym rokiem, że tych wydarzeń będzie jeszcze zdecydowanie więcej. Boję się o sytuację związaną z pandemią. W pierwszych miesiącach br. też planowaliśmy dwa wydarzenia, Festiwal Chórów Wschodniosłowiańskich już wiemy, że nie odbędzie się w zaplanowanym terminie, znak zapytania stawiamy nad przeprowadzeniem Niedzieli w Terespolu. Zostaje nam tylko spokojnie czekać i wierzyć w to, że sytuacja związana z koronawirusem nie potrwa wiecznie i zaczniemy wracać do normalności. – podsumowuje burmistrz Jacek Danieluk.

materiał: Radio Biper Terespol
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Galeria:

Autor zdjęć:
Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama