Reklama

Biała Podlaska: Stadion – trybuny – parkingi (film) (galeria)

29 stycznia 2020 roku w Urzędzie Miasta Biała Podlaska odbyła się konferencję prasową prezydenta Michała Litwiniuka i gości zaproszonych a dotyczyła III etapu budowy stadionu miejskiego. Zaprezentowano projekty budowlane trybun, hali sportowej, parkingów i zagospodarowania terenu. Dziś opis obiektów i zagospodarowania typowo stadionowego czyli trybun, parkingów i zaplecza. Halę sportową jaka powstanie przy realizacji III etapu inwestycji a służyć będzie zarówno piłkarzom ale zdecydowanie częściej uczniom Zespołu Szkół Zawodowych "Ekonomik" przy ulicy Piłsudskiego zaprezentujemy w kolejnym materiale.

 

Zapis konferencji prasowej live – dostępny jest na facebookowym profilu Radio Biper pod adresem:
https://www.facebook.com/radiobiper/videos/944607936071153

Trybuny z zapleczem socjalnym
Budynek trybun zaprojektowany jest w zachodniej części działki na miejscu starych trybun przeznaczonych do rozbiórki. Dojazd do budynku projektuje się od południowo- zachodniej i zachodniej strony – od ul. Akademickiej. Dojazdy łączy wspólna droga wewnętrzna. Droga ta łączy się w północnej części zagospodarowania z droga hali sportowej i posiada wspólny wyjazd na ul. M. J. Piłsudskiego.

Po północnej stronie budynku projektuje się miejsca parkingowe dla osób funkcyjnych, VIP oraz dla autokarów zawodników gości i gospodarzy. Parking z miejscami dla osób funkcyjnych i autokarów drużyn jest oddzielony od innych oraz zabezpieczony ogrodzeniem. Po południowej stronie budynku zaprojektowany został duży parking na 153 miejsca parkingowe dla kibiców gospodarzy, 4 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych oraz 3 dla autokarów. Po stronie wschodniej stadionu w pobliżu wydzielonej strefy gości przy trybunach gości znajduje się ogrodzony parking na 8 miejsc parkingowych w tym 1 dla osób niepełnosprawnych oraz 2 autokary. Wszystkie dojścia będą utwardzone kostką brukową.

Maszty oświetleniowe
Projektuje się 4 maszty oświetleniowe usytuowane w narożach płyty boiska.

Telebim – tablica wyników
Projektuje się telebim o wymiarach 5m x 7m służący jako tablica wyników. Telebim składa się z 35 paneli o łącznej mocy około 35 kW. Telebim posiada możliwość regulacji położenia (obrotu) względem widowni.

Trybuny
Posiadać będą 9 sektorów, które są wydzielone przejściami. Trybuny funkcjonalnie są połączone z zapleczem techniczno-socjalnym, w którym przewidziano pomieszczenia administracyjne, prasowe, sanitarne i zespoły szatniowe. Obiekt posiada dwie klatki schodowe, dach jednospadowy. Projektowany budynek trybun posiada maksymalne wymiary: 94,29 x 15,96 m i ma wysokość w najwyższym punkcie dachu 10,44 m od projektowanego poziomu posadzki i 10,48 m od poziomu terenu.
Ściany projektowanego budynku – w technologii tradycyjnej, murowanej z bloczków z betonu komórkowego murowanych na klej, ściany wewnętrzne murowane z cegły ceramicznej lub silikatowej oraz z bloczków gazobetonowych na zaprawie cementowo – wapiennej. Pod konstrukcję dachu przewidziano w ścianach konstrukcyjnych trzpienie żelbetowe.
Strop – żelbetowy monolityczny. Konstrukcję dachu nad zapleczem oraz trybunami zaprojektowano z elementów stalowych (blachownica) przykrytych blachą trapezową.
Trybuny projektuje się z prefabrykatów żelbetowych układanych na ścianach schodkowych na warstwie zaprawy łączonych na placu budowy za pomocą łączników. Na betonowych tarasach zaprojektowano montaż siedzisk stadionowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Siedziska montowane są do pionowych elementów schodkowych tarasów. Schody na trybunach projektowane są z elementów prefabrykowanych.

Zaprojektowano budynek z zadaszonymi trybunami na 1200 osób wraz z zapleczem socjalnym, szatniowo – magazynowym, z pomieszczeniami infrastrukturalnymi wymaganymi dla II ligi, wydzielono sektor kibiców gości.

W części dwukondygnacyjnej przeznaczonej na zaplecze trybun na parterze zaprojektowano:
– w części północnej budynku: magazyny, rozdzielnia elektryczna, sanitariaty dla kibiców oraz otwarta klatka schodowa.
– w części centralnej: zespoły szatniowe z zapleczem sanitarnym dla zawodników i osób funkcyjnych oraz punkt medyczny będący również laboratorium do badań dopingu. Pod trybunami przewidziano pomieszczenia magazynowe jak pokazano na rzucie parteru.
– w części południowej: bufet i część sanitarna dla kibiców oraz węzeł cieplny, jak również wydzielona klatka schodowa dla osób funkcyjnych i dziennikarzy oraz serwerownia.
– na piętrze zaprojektowano pomieszczenia dla osób funkcyjnych, stanowiska prasowe i komentatorskie, jak również salę konferencyjno-administacyjną.

Trybuny gospodarzy
Podzielone zostały na sektory, w których przewidziano lożę prasową i lożę honorową (VIP). Projektuje się otoczenie obiektu ogrodzeniem, w którym przewiduje się dwie bramki obrotowe i jedną specjalną umożliwiającą bezpieczne wejście osób niepełnosprawnych na trybuny.
Do budynku zaprojektowano pięć niezależnych wejść, z czego dwa są przeznaczone dla kibiców, jedno podwójne dla sportowców i osób funkcyjnych, jedno dla dziennikarzy oraz ostatnie ewakuacyjne dające możliwość wejścia bezpośrednio na taras na piętrze, co daje również możliwość ewakuacji z pomieszczeń znajdujących się na piętrze. Jedno z wejść dla kibiców zaprojektowane jest w północnej a drugie w południowej części budynku. Podwójne wejście które znajduje się w centralnej części budynku przeznaczone jest wyłącznie dla sportowców i osób funkcyjnych oraz vip-ów. Kolejne dwa wejścia prowadzą do klatek schodowych. Jedna z nich jest otwarta umożliwiająca ewakuację z piętra i jest ogólnodostępna, zaś z drugiej klatki schodowej mogą korzystać dziennikarze.
Zaprojektowano dodatkowo bezpośrednie wejścia schodami na trybuny na bocznych elewacjach. Przy jednym z nich z południowej strony zaprojektowana została platforma schodowa umożliwiająca osobom niepełnosprawnym wejście na trybuny.

Trybuny gości
Zaprojektowano od strony wschodniej, o pojemności 90 osób, w tym jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych z opiekunem. Dla strefy gości przewidziano ogrodzenie, które ma chronić przed nieuprawnionym wtargnięciem osób postronnych. Trybuna gości jest trybuną stałą niezadaszoną o konstrukcji stalowej ocynkowanej, montowaną z gotowych elementów na placu budowy. Przewidziano trybunę czterorzędową z siedziskami z tworzywa sztucznego. Na obszar trybun gości przewidziano jedno wejście wyposażone w dwie bramki: obrotową i specjalną – umożliwiającą dostęp osobom niepełnosprawnym.

Trybuny z zapleczem zlokalizowano w zachodniej części projektowanego zespołu sportowego.
powierzchnia zabudowy: 1139,42 m2
powierzchnia wewnętrzna zaplecza parter: 749,19 m2
powierzchnia wewnętrzna zaplecza piętro: 470,70m2
powierzchnia łącznie: 1219,89 m2
kubatura: 6528,92 m3
wysokość: 10,48 m od poziomu terenu – budynek niski (N)
liczba kondygnacji nadziemnych: 2.materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy UM Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk / Gwalbert Krzewicki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama