Reklama

Na Kodeń marsz! Pamięć o rocznicy zwycięskiej bitwy Powstania Styczniowego (film) (galeria)

Tradycją stały się obchody rocznic wybuchu Powstania Styczniowego i zwycięskiej bitwy w Kodniu. Staraniem wójta gminy, Towarzystwa Przyjaciół Kodnia oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu organizowane jest co roku wydarzenie pn. "Na Kodeń marsz!". W tym roku, bez marszu ale z mszą i apelem bohaterów przy Kamieniu Powstańców hołd uczestnikom zrywu niepodległościowego oprócz mieszkańców Kodnia, uczniów i młodzieży, pracowników samorządowych i Gminnego Ośrodka Kultury, hołd oddali również wójtowie Jerzy Troć i Andrzej Krywicki oraz wicewojewoda Robert Gmitruczuk i radny powiatowy Tomasz Andrejuk.

22 stycznia mieszkańcy Kodnia i okolic czczą w ten sposób pamięć o zwycięskiej bitwie z Moskalami w Kodniu w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Niestety z powodu pandemii tegoroczne obchody były ograniczone. Nie odbył się tym razem czterokilometrowy marsz z lasku „Borek”, w którym powstańcy koncentrowali się przed atakiem na Kodeń. Organizatorzy zrezygnowali również z ogniska integracyjnego. Odbyła się za to msza w kościele parafialnym, a następnie przy Kamieniu Powstańców został odczytany Apel Pamięci, złożone zostały wieńce.

Wcześniej na mogile sześciu powstańców na cmentarzu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W imieniu wszystkich organizatorów i uczestników zapalono również znicze na grobach uczestników powstania: Ludwika Lańskiego, Grzegorza Demeckiego, Ignacego Płandowskiego, znajdujących się na kodeńskim starym cmentarzu. Uroczystość poprowadził dyrektor szkoły w Kodniu, członek Towarzystwa Przyjaciół Kodnia – Jacek Malarski.

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama