Reklama

SSO a SSZ co wchodzi w skład – optymalizacja kosztów. Koszt budowy domu parterowego w 2021

Stan surowy to pojęcie interpretowane na różne sposoby. Tłumaczymy, jakie są jego rodzaje i czym się charakteryzują.
Jak przebiega budowa domu?

Przez jakie etapy prac należy przejść, by postawić dom w stanie surowym zamkniętym? Co składa się na koszty? To niezwykle ważne informacje, gdy decydujemy się na budowę domu. Warto pamiętać, że zazwyczaj jest to inwestycja praktycznie na całe życie. Z tego względu należy unikać półśrodków oraz mało opłacalnych, nietrwałych kompromisów – zdecydowanie powinniśmy stawiać na odpowiednio sprawdzone rozwiązania.

Pierwszym etapem budowy, z którym mamy do czynienia – oczywiście po zakupie działki – jest stawianie fundamentów. Następnie nasz dom przechodzi w stan surowy otwarty, a potem zamknięty, o których więcej powiemy za chwilę. Przed przystąpieniem do urządzania wnętrz czeka nas jeszcze tak zwany stan deweloperski. To droga, która jest nie tylko określana przez względy praktyczne, ale także w pewnym stopniu regulowana przez prawo – w efekcie każda budowa domu musi przejść po kolei przez każdy z tych etapów.

Stan surowy otwarty

Najbardziej podstawowym elementem stanu surowego otwartego są z pewnością fundamenty wraz z izolacją. Ten etap wiąże się także z pojawieniem się innych podstawowych części całej konstrukcji, takich jak ściany (zarówno zewnętrzne, jak i działowe) oraz dach, który nie musi być od razu w pełni wykończony. Istnieje możliwość pokrycia szkieletu dachu tymczasowym zabezpieczeniem w celu rozbudowy w późniejszych etapach, jednak najczęściej zaleca się nieco szybsze pokrycie i uszczelnienie.

Stan surowy otwarty charakteryzują również stropy nad kondygnacjami i przepusty instalacji w fundamentach. Dodatkowo typowym widokiem są otwory, w których na późniejszym etapie zamontujemy okna oraz drzwi. Zazwyczaj doprowadzenie budowy do tego stanu zajmuje 2–3 miesiące.

Stan surowy zamknięty

Pomiędzy stanem surowym otwartym a stanem deweloperskim jest jeszcze pewien etap, który z pozoru jest mało znaczący. W praktyce jednak okazuje się niezwykle ważne, ponieważ wyznacza pewną granicę pod względem prawnym. Stan surowy zamknięty to w zasadzie moment, w którym do wszelkich elementów stanu surowego otwartego dołączone są okna, drzwi oraz – kiedy jest taka możliwość – brama garażowa.

Choć zmiany wydają się bardzo subtelne, to należy podkreślić, że dopiero wtedy będziemy mogli wziąć się za montowanie wszelkiego rodzaju instalacji. Bez okien i drzwi taka możliwość nie istnieje, a niezastosowanie się do wytycznych grozi utrudnieniami na dalszych etapach budowy.

Koszt budowy domu parterowego w 2021

To oczywiście dość skomplikowana kwestia – dokładny kosztorys zależy między innymi od metrażu, zastosowanych rozwiązań, wykorzystanych materiałów i wielu innych czynników. Niezależnie od łącznych opłat możemy jednak przyjąć, że doprowadzenie domu do stanu surowego otwartego będzie stanowić nieco ponad połowę kosztu całej inwestycji. Następny etap jest znacznie tańszy ze względu na zdecydowanie mniejsze skomplikowanie – jak już wspominaliśmy, do wcześniejszych prac wystarczy dodać okna, drzwi i bramę garażową. W zależności od metrażu i liczby pomieszczeń wydatki związane z przejściem ze stanu surowego otwartego w zamknięty mogą wynosić od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Najwięcej domów parterowych w Polsce ma powierzchnię zbliżoną do stu metrów kwadratowych. W takim przypadku wykonanie fundamentów w 2021 roku wyniesie nas przeciętnie nieco ponad 30 tysięcy złotych, a całość opłat związanych z najważniejszymi elementami konstrukcji budynku to średnio około 150 tysięcy złotych. W efekcie doprowadzenie typowego, 100-metrowego domu parterowego do stanu surowego zamkniętego to wydatek rzędu 180 tysięcy złotych, jednak przypominamy, że na dokładną cenę wpływa wiele różnych kwestii.

Kontrowersje i projekty

Choć zasady budownictwa są z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej szczegółowo opisane, to tak naprawdę nadal nie istnieją prawne definicje stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego. Każda osoba pracująca w branży powinna doskonale wiedzieć, czym różnią się poszczególne etapu budowy, jednak zawsze warto określić tę kwestię w odpowiednich podpunktach umowy. W ten sposób unikniemy wszelkich nieporozumień, a także zapewnimy, że cały proces będzie przebiegać w pełni sprawnie.

Zanim jednak będziemy obserwować kolejne etapy budowy, musimy wybrać odpowiedni projekt budynku. Całość powinna być funkcjonalna i przede wszystkim odpowiadać na nasze potrzeby. Warto poznać chociażby liczne projekty piętrowych domów – domoweklimaty.pl to strona, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Przypominamy, że to inwestycja na całe życie – niezwykle ważny jest tutaj rozsądek i podjęcie odpowiedniej decyzji.

 

materiał: materiał partnera wydawniczego
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama