Reklama

Powiat: Propozycja szczepień przedstawicieli władz powiatu bialskiego?

W związku z pytaniami jakie pojawiły się po 32. Sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej odnośnie możliwości szczepień przedstawicieli władz powiatu oraz niejasnych wytycznych w tym zakresie NFZ, Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej przesył oświadczenie klubu radnych Porozumienia Samorządowego.

Oto jego treść:

Na 32. Sesji Rady Powiatu w Białej Podlaskiej zadano pytanie o szczepienie władz powiatu w grupie „0”. Wywołało to reakcje zarówno ze strony dziennikarzy jak i mieszkańców odnośnie zaszczepienia się poza kolejnością przedstawicieli powiatu bialskiego, którzy nie byli do tego uprawnieni. Sekwencja zdarzeń
związanych z procedurą szczepień układa się w obraz pokazujący chaos i brak przygotowania ze strony administracji rządowej.

Najpierw dyrektor szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim doprecyzowując informacje nt. procedury szczepień, dowiaduje się w Narodowym Funduszu Zdrowia, że istnieje możliwość zaszczepienia w grupie „0” radnych powiatu jako „osób współpracujących z sektorem ochrony zdrowia”. Stosowna informacja została rozesłana do nas jako radnych zarówno sms-em jak i mailowo. Potwierdził to na sesji starosta Mariusz Filipiuk.

Mimo oferty skorzystania z bezpłatnego szczepienia jako radni Porozumienia Samorządowego postanowiliśmy poczekać na swoją kolej, ponieważ nie mieliśmy informacji czy możliwość zaszczepienia otrzymali wszyscy chętni przedstawiciele zawodów medycznych oraz np. pracownicy i pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej w powiecie bialskim.

Po paru dniach Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia zdanie i wydaje nowy komunikat, po którym szczepienia przedstawicieli władz powiatu zostają odwołane.

Na pierwszej sesji po tych wydarzeniach radny powiatu Tomasz Bylina z Prawa i Sprawiedliwości zadał pytanie czy członkowie zarządu powiatu, radni oraz pracownicy starostwa powiatowego nie skorzystali ze szczepień poza kolejnością. Przedstawiciele PiSu liczyli zapewne, że otrzymując potwierdzenie szczepień przez przedstawicieli powiatu doprowadzą do destabilizacji lokalnej sytuacji politycznej.

Ostatnio władze powiatu bialskiego miały wiele krytycznych uwag odnośnie działalności administracji rządowej, szczególnie w obszarze służby zdrowia. Powyższa sytuacja wygląda jakby administracja rządowa celowo wysyłała nieprecyzyjne komunikaty, aby zastawić pułapkę na władze lokalnych samorządów, w których Prawo i Sprawiedliwość ma marginalne znaczenie.

Tylko uczciwość wobec mieszkańców i świadomość sytuacyjna pozwoliła nam uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, a jednocześnie pokazuje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobne działania były celowo inscenizowane, aby odwrócić uwagę od prawdziwych problemów rządzących.

Obserwując tempo szczepień zdaniem klubu radnych Porozumienia Samorządowego w obecnej sytuacji oprócz jak najszybszego zaszczepienia grupy „0” priorytetowe powinno być również zaszczepienie wszystkich nauczycieli oraz pracowników systemu oświaty w pierwszym możliwym terminie. Zbyt dużo dawek szczepionki jest przechowywane w magazynach, a nie wykorzystywane do akcji szczepie

 

materiał: Porozumienie Samorządowe
tekst: Daniel Dragan wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Białej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama