Reklama

Elementy odblaskowe ratują życie!

Zimowa aura, zmienne warunki atmosferyczne, opady i częste mgły to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych są piesi i rowerzyści grupa niechronionych uczestników ruchu rogowego. Apelujemy o rozwagę na drodze, przypominając, że nawet drobny element odblaskowy może uratować życie.

Okres zimowy sprawia, że na drogach może być ślisko i niebezpiecznie. Warunki te wymagają od wszystkich użytkowników dróg zachowania ostrożności. Szczególnie narażeni na tragiczne skutki zdarzeń drogowych są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Nie chroni ich karoseria czy poduszki powietrzne. Przy zderzeniu z pojazdem jadącym nawet z niewielką prędkością mogą stracić zdrowie czy życie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Na nieoświetlonej drodze kierowcy dostrzegają pieszych bez odblasków w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 120-150 metrów, daje to cenny czas kierowcy na właściwą reakcję.

Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty.

Zachęcamy także do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów w terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Apelujemy również do wszystkich kierowców o ostrożną jazdę, stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, unikanie ryzykownych manewrów i dostosowanie prędkości do panujących warunków.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama