Reklama

Linie autobusowe z dofinansowaniem: z siedmiu zostanie cztery

Rada Powiatu podczas ostatniej w tym roku sesji wyraziła zgodę na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych użyteczności publicznej w 2021 r.. Autobusy i busy kursować będą w rejonach miast: Międzyrzec Podlaski i Terespol. Pomogą w komunikacji z najbliższymi, największymi ośrodkami gminnymi jak Janów Podlaski, Kodeń, miejscowości gminy Międzyrzec Podlaski. Brak wystarczającej ilości pasażerów - w większości busy woziły "powietrze" - postanowiono o rezygnacji z linii na terenie gmin Drelów, Biała Podlaska, Rokitno, Wisznice i Sosnówka.

Usługi przewozowe wsparte są środkami z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Rada Powiatu w Białej Podlaskiej wyraziła zgodę na zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego w przewozach autobusowych użyteczności publicznej na następujących liniach komunikacyjnych:
Linia nr 1 – Międzyrzec Podlaski – Wólka Krzymowska – Tłuściec – Międzyrzec Podlaski,
Linia nr 2 – Międzyrzec Podlaski – Strzakły,
Linia nr 3 – Terespol – Janów Podlaski,
Linia nr 4 – Kodeń – Terespol.

Utworzenie i funkcjonowanie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych (FRPA) o charakterze użyteczności publicznej oraz zasady dofinansowania ze środków FRPA realizacji zadań własnych organizatorów dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej reguluje ustawa z 2019 r.

Środki Funduszu przeznaczone są na dofinansowanie linii komunikacyjnych niefunkcjonujących co najmniej 3 miesiące przed dniem wejścia w życie ww. ustawy oraz linii, na które umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po dniu wejścia w życie ustawy. Dopłata do przewozów z FRPA, została ustalona w kwocie nie wyższej niż 1,00 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej. W roku 2021 r. dopłata z Funduszu będzie wynosić 3 zł do 1 wozokilometra. Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi (czyli kwoty deficytu pojedynczej linii komunikacyjnej) w wysokości nie mniejszej niż 10% oraz zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu drogowego.

Umowa o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego – to umowa między organizatorem publicznego transportu zbiorowego a operatorem publicznego transportu zbiorowego, która przyznaje temu operatorowi prawo i zobowiązuje go do wykonywania określonych usług związanych z wykonywaniem przewozu o charakterze użyteczności publicznej. Operatorem publicznego transportu zbiorowego może być samorządowy zakład budżetowy oraz przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na linii komunikacyjnej określonej w umowie. W przypadku powiatu bialskiego, z powodu braku odpowiedniego zakładu budżetowego operatorem może zostać tylko przedsiębiorca spełniający ww. wymagania.

Zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego wymaga uzyskania zgody organu stanowiącego organizatora transportu.

W roku 2020 powiat bialski organizował przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej łącznie na 7 liniach komunikacyjnych.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. były to następujące linie:
Linia nr 1: Międzyrzec Podlaski – Wólka Krzymowska – Tłuściec – Międzyrzec Podlaski,
Linia nr 2: Międzyrzec Podlaski – Strzakły,
Linia nr 3: Terespol – Janów Podlaski,
Linia nr 4: Pratulin – Błonie – Cieleśnica – Rokitno – Michałki,
Linia nr 5: Sosnówka – Wisznice przez Rozwadówkę – Dębów – Romanów – Lipinki – Przechód – Żeszczynkę.
W okresie od 1 listopada do 31 grudnia 2020 (w związku z dodatkowym naborem ogłoszonym przez Wojewodę Lubelskiego):
Linia Nr 6: Kodeń-Terespol,
Linia Nr 7: Międzyrzec Podlaski – Wólka Plebańska.

Po uzyskaniu zgody Rady Powiatu w Białej Podlaskiej zawarto umowy z następującymi operatorami:
– firmą PKS Międzyrzec Podlaski Sp. z o.o z siedzibą w Międzyrzecu Podl. na linie nr 1 i 2,
– firmą „Garden Service” Jacek Przybysz z siedzibą w Świdniku na linie nr 3, 4 i 6,
– firmą Kawęcki Grzegorz PPHU „Grzeń” Transport Krajowy i Międzynarodowy z siedzibą w Międzyrzecu Podl. na linię nr 7
– firmą PKS Radzyń Podlaski S.A. z siedzibą w Radzyniu Podl. na linię nr 5.

Powiat bialski złożył do Wojewody Lubelskiego wniosek o objęcie ww. linii dopłatą i uzyskał wnioskowane środki.

W trakcie minionego roku monitorowano funkcjonowanie ww. linii komunikacyjnych pod względem ilości przewożonych pasażerów oraz potrzeb przewozowych zgłaszanych do tut. urzędu. Ustalono, że ze względu na małą liczbę pasażerów należy dokonać korekty liczby i przebiegu istniejących powiatowych linii komunikacyjnych. Na 2021 r. w powiecie bialskim zaplanowano zorganizowanie czterech następujących linii komunikacyjnych:
Linia nr 1: Międzyrzec Podlaski – Wólka Krzymowska – Tłuściec – Międzyrzec Podlaski,
Linia nr 2: Międzyrzec Podlaski – Strzakły,
Linia nr 3: Terespol – Janów Podlaski,
Linia nr 4: Kodeń – Terespol.

Uzyskano też wstępne deklaracje o dofinansowaniu dwóch linii, tj. linii nr 1 z Gminy Międzyrzec Podlaski oraz linii nr 4 z Gminy Kodeń i Miasta Terespol.

Planowana kwota deficytu wszystkich linii komunikacyjnych wyniesie: 182 tys 736 zł, część deficytu sfinansowana przez organizatora 45 tys 684 zł, a planowana łączna kwota dopłaty z Funduszu w 2021 r. to 137 tys 52 zł.

materiał: Biuro Rady Powiatu w Białej Podlaskiej
tekst: Leszek Niedaleki na podstawie opracowań Rady Powiatu
zdjęcie i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama