Reklama

„Jeśli muzyk pięknie gra, wirus się nie uruchomi”

Obecna sytuacja jest trudna we wszystkich obszarach, ale wydaje się, że najbardziej ucierpiała kultura. Przecież tutaj wszystko się zatrzymało: nie odbywają się koncerty, nie gra się przedstawień, muzea są zamknięte. Miejsce kultury tradycyjnie nie zajmuje głównej pozycji, a teraz, jak widać, zostało zapomniane jeszcze bardziej. Tymczasem bardzo ważne jest zachowanie naszych tradycji i perspektyw rozwoju oraz dokonań, utrzymanie najwyższego poziomu artystycznego, który od ponad 200 lat stawia nas na dostojnym miejscu na świecie. I możemy to szybko stracić. Jakie sposoby na trudne czasy znaleźli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej? Dowiecie się z materiału!

Sztuka zawodowa nie jest zamkniętą substancją, która żyje sama. Niezwykle ważny jest kontakt z publicznością, wychodząc bezpośrednio na scenę, gdy publiczność siedzi na sali. Koncert, podobnie jak przedstawienie, jest procesem wspólnej emocjonalnej empatii. Czekamy, aż pojawi się muzyka na żywo. Martwi obecna sytuacja. Chociaż kryzys nie może nie wpłynąć na kreatywność utalentowanych ludzi.

Po nagłym odwołaniu koncertów i tras koncertowych wielu artystów zaczęło występować online. Ponadto większość artystów planuje zbierać darowizny podczas transmisji. Więc warto śledzić ogłoszenia o występach ulubionych muzyków na ich portalach społecznościowych, aby niczego nie przegapić.  Jestem pewna, że kultura będzie silnie reagować na to, co dzieje się na świecie. Dlatego wystarczy zadzwonić w dzwony, aby o niej nie zapomniały, wsparły ją w tym trudnym okresie.

Tak przez kompozytora Aleksandra Czajkowskiego napisana nowa symfonia – „Kwarantanna”. Bardzo ważnym jest duchowne dostrojenie człowieka do tej fali, do tego promieniowania, które pochodzi z dzieł sztuki: poezji, muzyki, literatury …  Każda wielka sztuka jest przekazywana, a osoba, która nie jest dostrojona do jej fali , jest jak uszkodzony odbiornik.  Naprawimy to. Czym jest dzieło sztuki ?

To są kolosalne boskie wibracje posiadające ogromną moc dla tych, którzy przepuszczają je przez siebie, przez swój organizm, system nerwowy, swój intelekt i myślenie. Co to jest dzieło sztuki? To przede wszystkim wielopoziomowy system kanałów, gdzie na pierwszym etapie następuje poglądowe postrzeganie dzieła, dla większości ludzi, a dla tych, którzy rozumieją głębsze – poziom drugi, trzeci, czwarty – otwiera się nowy świat, najbardziej złożony, najgłębszy, prawdziwy świat naszej duszy …  Jeśli w programach utwory Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, Liszta i innych kompozytorów – jest to najlepsza rzecz dla dzieci i dorosłych, aby rozwinąć zrozumienie świata muzyki, słowa, poezji, filozofii! Zawsze serdecznie Przytula muzycznie swoją publiczność Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej , na czole z dyrektorem Panem Maciejem Robakiem. W przedświąteczną porę miały się odbyć liczne imprezy, które zostały teraz odwołane. Jednak Zespół uzdolnionych uczniów Szkół Muzycznych I i II stopnia im. F. Chopina w Białej – Podlaskiej wymyślili nowe sposoby, aby nawet w czasach kwarantanny zaoferować miłośnikom muzyki klasycznej odpowiedni repertuar. We współpracy ze swoimi nauczycielami, kolegami i koleżankami stworzyli cykle muzycznych popisów i koncertów. W wielu krótkich filmach wideo artyści ze szkoły dzielą się swoimi inspiracjami i doświadczeniami oraz wyjaśniają w wykonawstwie na czym polega fenomen muzyki klasycznej. Filmy są nie tylko do oglądania, ale i do udostępniania i umiłowania na YouTube oraz Facebook<<<>>>Link.

Nie da się ukryć, że nauka w szkole muzycznej kosztuje więcej trudu niż w „zwykłej” podstawówce. Jednak zdecydowana większość osób, które zetknęły się z edukacją muzyczną, przyznaje, że zawdzięcza jej bardzo wiele. Nawet gdy w późniejszym okresie życia wybierają różne zawody i tracą profesjonalny kontakt ze światem muzycznym, twierdzą, że szkoła muzyczna dała im coś, czego nie żałują i co wciąż procentuje. Podobnego zdania są rzesze naukowców, którzy w ostatnich dziesięcioleciach podjęli badania zakrojone na szeroką skalę, których wyniki jednoznacznie potwierdziły ogromnie pozytywny wpływ uprawiania muzyki na całościowy rozwój młodego człowieka.

Wchodząc w Nowy 2021 Rok Pragnę wyrazić uznanie dla dyrektora szkoły Pana Waldemara Macieja Robaka , który zainspirował środowisko i doprowadził do rozkwitania Szkoły Muzycznej.

– Pragnę wyrazić również serdeczną wdzięczność wszystkim tym, którzy wspierali i wspierają naszą szkołę. To dla nas wielka radość i przywilej mieć takie osoby, instytucje i urzędy. Przyjmijcie Kochani Rodzice podziękowania od całej społeczności szkolnej za okazałe serce i dobrą wolę i wsparcie , wy tworzycie niepowtarzalną atmosferę, jaką możemy poszczycić się dzisiaj. Moje skromne słowa, płynące z subiektywnych i osobistych odczuć, niech będą dla państwa życzeniami skierowanymi do wszystkich naszych utalentowanych dzieci, jesteście duszą tego miejsca. Pracowaliście sumiennie, starannie, tworzyli, ćwiczyli, występowali solo, łączyły się w duetach, trio , kwartetach, zespołach wokalnych oraz kameralnych. A w Nowym 2021 roku zapraszamy na nowe wydarzenia koncerty i programy.

W miłości, szczęściu i pomyślności
Życzymy Wam roku pełnego radości

materiał: Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Violeta Druliak  Zespół Szkół Muzycznych
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama