Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gotuj z Perkowicami – potrawy wigilijne (galeria) (film)

W odświętnie udekorowanej kuchni pracowni kulinariów regionalnych w Perkowicach zrealizowany został program gotowania dwóch potraw wigilijnych: czerwonego barszczu z uszkami oraz słodkiego deseru w postaci drożdżowego makowca zwijanego.

Oprócz instruktorek pracowni: Katarzyny Mikiciuk i Urszuli Nowickiej uczestniczyli w nim dwaj mieszkańcy Sławacinka Starego: znany wokalista Janusz Maleńczuk oraz zawodowy strażak i prezes OSP Piotr Oskwarek. Obaj ochoczo wykonywali polecenia bardziej doświadczonych koleżanek, dzięki czemu robota w kuchni przebiegała sprawnie. Staraniom całej czwórki przyglądali się dyrektor GOK Agnieszka Borodijuk, Krystyna Raczyńska i ubrany na czerwono Mikołaj z siwą brodą.

– Nie miałem wcześniej doświadczeń kulinarnych, choć czasem pomagałem mamie. Po doświadczeniach w perkowickiej kuchni gotów jestem samodzielnie przygotować przynajmniej dwie potrawy Wielką frajdę sprawiło mi przygotowanie makowca. Znałem go dotąd z wyśmienitego smaku, ale nie wiedziałem, że do jego przygotowania potrzeba tylu składników – zwierzał się Janusz Maleńczuk.

Optymistycznie nastawiony był też Piotr Oskwarek.

– Do tej pory kuchnia była sferą władania mojej żony, a ja starałem się jej nie przeszkadzać. Teraz mogę być pomocny w przygotowywaniu kolacji wigilijnej, bo rady obu instruktorek były bardzo sugestywne. Cieszę się, że poznałem sekret gotowania czerwonego barszczu z uszkami. Nie wiedziałem, bo niby skąd, że do jego przygotowanie wymaga aż 5 dni.

Gotowanie i pieczenie zakończyło się wspólną degustacją przy świątecznie udekorowanym stole oraz śpiewaniem kolęd, w czym przodował Janusz Maleńczuk.

Barszcz czerwony na zakwasie

Składniki do zakwasu: 2 kg buraków, 1 główka czosnku, 2 kromki razowego chleba, woda przegotowana, sól, 6 ziarenek angielskiego ziela, 8 ziaren czarnego pieprzu, 3 liście laurowe.

Składniki do barszczu: 3 kg buraków, 6 marchewek, 5 pietruszek, 1 duży por, 1 seler, 7 ziaren ziela angielskiego, 5 listków laurowych, 10 suszonych kapeluszy borowików lub podgrzybków, sól, pieprz, majeranek, cukier do smaku.

Składniki na ciasto do uszek: 0, 5 kg mąki pszennej, ciepła woda, 1 żółtko, 2 łyżki oleju oraz sól do smaku.

Składniki do farszu uszek: 20 dag suszonych kapeluszy borowików lub podgrzybków, 1 cebula, olej, pieprz i sól do smaku.

Wykonanie

Obieramy buraki czerwone ze skóry i kroimy na drobne części. Władamy je do szklanego lub kamionkowego naczynia. Dokładamy do nich główkę czosnku przekrojoną na połowę, ziele angielskie, listki laurowe, pieprz i dwie kromki razowego chleba. Zalewamy je przegotowaną, ale chłodną wodą w proporcji 1 litr wody – jedna łyżka soli kamiennej, przykrywamy płócienną szmatką i odstawiamy w ciemne miejsce. Po pięciu dniach zlewamy wywar do słoika i odstawiamy do lodówki.

Składniki na barszcz, (czyli buraki i warzywa) wrzucamy do garnka z zimną wodą. Dodajemy suszone grzyby i gotujemy razem do osiągnięcia miękkości. Potem przelewamy barszcz do naczynia przez sitko. W końcowym efekcie łączymy wystudzony lekko barszcz z zakwasem i już nie gotujemy.

Grzyby na uszka moczymy w wodzie przez minimum dwie godziny. W tej samej wodzie gotujemy je w garnku do osiągnięcia miękkości (ok. półtorej godziny). Odsączone grzyby smażymy z pokrojoną cebulą na patelni i przepuszczamy całość przez maszynkę. Potem doprawiamy farsz do smaku.

Ciasto na uszka rozpoczynamy od przesiania mąki przez sitko. Do mąki dodajemy jedno żółtko, gorącą wodę i olej. Solimy i wyrabiamy ciasto, aby odchodziło od dłoni, po czym odstawiamy je na pół godziny. Potem wałkujemy ciasto na cienki placek, wykrawamy kwadraciki 3×3 cm i nakładamy do nich przygotowany farsz grzybowy. Po sklejeniu uszek wrzucamy je na dwie minuty do gotującej się, osolonej wody. Po wyjęciu i odcedzeniu z wody, uszka podajemy z ciepłym barszczem.

Makowiec drożdżowy zawijany

Składniki: 1 kg mąki pszennej, 1 szklanka cukru, 5 jaj (3 żółtka, 2 żółtka z białkiem), ¼ szklanki oleju rzepakowego, 10 dag drożdży, ½ litra mleka, 1 kg maku, 2 łyżki miodu lipowego, 4 łyżki kakao, 4 łyżki dżemu śliwkowego, 40 dag bakalii (rodzynki i pokrojone morele), 1 aromat migdałowy.

Wykonanie

Rozczyn wykonujemy ze szklanki mleka, drożdży i dwóch łyżek cukru. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Następnie przesiewamy przez sitko mąkę. Dodajemy do niej wyrośnięty rozczyn,  żółtka ubite z resztą cukru i solimy. Zagniatamy ciasto, dodając stopniowo olej. Wyrabiamy ciasto do momentu odchodzenia od dłoni i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Kiedy ciasto rośnie pod przykryciem przygotowujemy mak moczony wcześniej przez całą noc. Mak należy gotować dwie godziny. Przekręcamy go dwukrotnie z dodatkiem cukru przez maszynkę (do osiągnięcia lepszej plastyczności). Następnie dodajemy do maku jajka, kakao, bakalie i aromat migdałowy i wyrabiamy na miękką masę.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na pięć części. Każdą z nich wałkujemy na posypanej mąką stolnicy na prostokąty grubości 1 cm. Nakładamy 1/5 część słodkiego maku i zwijamy ciasto niczym roladę. Pięć zwiniętych makowców zawijamy w papier do pieczenia i układamy na blasze. Tak przygotowane makowce pieczemy w piekarniku ogranym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez ok. 40 minut.

Na stół podajemy polane lukrem, wykonanym z cukru pudru i soku wyciśniętego z cytryny. Smacznego.

Wkrótce na naszym kanale na YouTube – Biper TV film z świątecznego gotowania w Perkowicach!

 

Tekst / zdjęcia: Istvan Grabowski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama