Reklama

Podkarpacie: Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów – KAS i CBŚP przejęły 9 ton suszu i krajanki tytoniowej

- Funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów.- Funkcjonariusze zabezpieczyli aż 9 ton suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej, a także nielegalnie wytworzone papierosy, półprodukty do ich produkcji oraz profesjonalne linie produkcyjne. - To jedna z większych nielegalnych fabryk papierosów zlikwidowana w tym roku w Polsce.

Efektem wielomiesięcznej współpracy KAS i CBŚP była likwidacja na terenie województwa podkarpackiego nielegalnej fabryki produkującej papierosy. W akcji wzięło udział kilkudziesięciu funkcjonariuszy z pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji.

Dla zakamuflowania przestępczego procederu działalność związana z produkcją nielegalnych papierosów prowadzona była w trzech różnych lokalizacjach – na terenie powiatów: krośnieńskiego i jasielskiego. Na jednej ze skontrolowanych posesji znajdowały się m.in. hurtowe ilości krajanki tytoniowej i suszu tytoniowego, na drugiej – krajanka tytoniowa oraz setki tysięcy gilz, a na trzeciej – maszyna do produkcji papierosów.

W sumie funkcjonariusze KAS i CBŚP zajęli prawie 3,9 tony suszu tytoniowego, ponad 5 ton krajanki tytoniowej, ponad 600 tysięcy gilz papierosowych różnych marek, ponad tysiąc paczek już wyprodukowanych papierosów – podróbek znanej marki tytoniowej, a także komponenty do produkcji papierosów – w tym glikol propylenowy i kanistry z aromatami.

Mundurowi zabezpieczyli też urządzenia służące do nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, w tym urządzenia do krojenia, cięcia i suszenia tytoniu oraz maszynę do produkcji papierosów. Na jednej z posesji znaleźli też odpady poprodukcyjne – resztki gilz i tytoniu oraz puste opakowania po gilzach.

Funkcjonariusze zabezpieczyli również urządzenia elektroniczne, które służyły do ukrycia miejsc prowadzonych działań przestępczych, tj. zagłuszacze sygnałów lokalizatorów oraz GSM.

Zatrzymano 3 osoby, które zostały przekazane do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Jaśle. Sprawa jest w toku. Minimalne uszczuplenia podatkowe Skarbu Państwa w związku z nielegalną działalnością oszacowano wstępnie na ponad 7 milionów złotych.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Marzena Siemieniuk Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama