Reklama

Prace w czynie społecznym przy drodze powiatowej w gminie Łomazy (galeria)

Drogi powiatowe w gminie Łomazy są w różnym stanie. Dla mieszkańców Studzianki, Koszoł i Huszczy znaczenia nabiera droga nr 1077. Ruch na niej jest zdecydowanie większy niż w poprzednich latach. To za sprawą rozwoju turystyki, organizowanych wydarzeń kulturalnych i sportowych zarówno Studziance, jak i w Koszołach.

Tą trasą uczęszczają również mieszkańcy do Białej Podlaskiej, co skraca czas dojazdu. Ponadto liczne autokary, busy i pojazdy osobowe kierują się do Muzeum Wsi Podlaskiej w Studziance, czy na cmentarz tatarski.  Obiekty te cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. Poza tym wielu rolników jeździ tą droga na pobliskie pola i do lasu. W związku  tym powstała inicjatywa mieszkańców Studzianki oraz Koszoł dotycząca poprawy przejezdności tzw. powiatówki. Odbyło się wspólne zebranie i wizja lokalna w terenie mieszkańców obu sołectw z wójtem gminy Łomazy Jerzym Czyżewskim i dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Krystyną Beń. Strony zadeklarowały wzajemne wsparcie. Mieszkańcy zadeklarowali oczyszczenie pobocza z krzaków, chaszczy i gałęzi. Władze instytucji zadeklarowały wyrwanie korzeni i równanie pasa drogowego.

Mieszkańcy Studzianki w ciągu trzech dni oczyścili drogę i pobocze trasy powiatowej Studzianka-Huszcza. Dzięki poświęceniu własnego czasu, paliwa i sprzętu ponad 20 mężczyzn ze Studzianki głównie z tzw. Niedźwiedzicy pod kierunkiem radnego Grzegorza Wysockiego, brało udział w czynie społecznym. W porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych i Gminą Łomazy zostały wycięte krzaki i chaszcze na odcinku ponad 4 km. Dzięki wsparciu finansowemu tych instytucji rozpoczęło się wyrywanie korzeni i równanie tej drogi. Jest ona teraz bardziej widoczna w przejeździe. Usprawni to przejazd ciągnikom kierującym się na pobliskie pola. Z kolei ruch autokarów i samochodów jadących do Muzeum Wsi Podlaskiej pozwala na swobodne mijanie się. Usunięte krzaki i gałęzie nie będą już powodować zarysowań pojazdów.

– Mimo pandemii mieszkańcy Studzianki chętnie zaangażowali się w działanie. Można wspólnie łączyć siły i angażować lokalną społeczność przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Akcję wsparł także Radny Powiatowy Mateusz Majewski – mówi Łukasz Węda, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka. 

Tekst / zdjęcia: Łukasz Węda

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

    1. Leszek Niedaleki

      w budżecie 2021 roku Powiat Bialski zarezerwował środki na projekt budowlany. sama budowa drogi nie rozpocznie się szybciej jak w 2022 choć stawiałbym na rok jeszcze i kolejny. ZDP i Powiat Bialski będą starali się wrzucić realizację tej drogi w ewentualne kolejne nabory ze środków centralnych – m.in. Fundusz Dróg Samorządowych czy inne być może o ile centralnie będą jeszcze pieniądze. ale powinny być z Unijnego Funduszu Odbudowy część z tych sum na pewno trafi na inwestycje drogowe.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama