Reklama

Prace przy południowych fortyfikacjach Parku Radziwiłłów rozpoczęte (galeria)

Chyba można śmiało powiedzieć, że takich fortyfikacji a szczególnie po południowej stronie Parku Radziwiłłów nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy Białej Podlaskiej. Zdecydowanie kojarzą się te miejsca bialczanom jako zapomniane tereny zadrzewione i zakrzewione, nieuporządkowane i nieodwiedzane. Większość z nas mijała ten obszar z daleka. Dziś, dzięki pozyskanym przez Miasto Biała Podlaska ponad 4,5 milionom złotych ruszają prace na dalszą rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów.

To kolejna dobra wiadomość dla mieszkańców Białej Podlaskiej. Prezydent miasta Michał Litwiniuk poinformował 12 listopada 2020 roku, że dzięki podpisanej umowie z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim, już wkrótce ruszą kolejne prace rekonstrukcyjne w zespole pałacowo-parkowym Radziwiłłów i prace te ruszyły.

Większy opis znajdziecie w naszym materiale:
Biała Podlaska: Miasto pozyskało ponad 4,5 mln zł na dalszą rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów <<==>> LINK

W ramach prowadzonych prac wykonana zostanie rekonstrukcja fortyfikacji w części południowej i częściowo zachodniej z kładką pieszą łączącą zespół parkowo-pałacowy z planowaną drogą rowerowo-rekreacyjną na terenach nadrzecznych Krzny. Oprócz fortyfikacji, jako uzupełnienie zagospodarowania przestrzeni wewnątrz obrysu wałów wykonany zostanie także narys nieistniejącego pałacu Radziwiłłów. Pokazany będzie historyczny układ ścian zewnętrznych z basztami narożnymi i układem podziału na trzy strefy odzwierciedlone w elewacjach oraz pokazujące dawny układ wnętrza pałacu. Prace potrwają do czerwca 2021 roku.

Wykonawcą prac jest bialskie przedsiębiorstwo PNB Paweł Niczyporuk BUDOWNICTWO. Ekipy PNB już usunęły część drzewostanu i wycięto krzaki od strony ulicy Zamkowej. Zrobiło się jaśniej, przestrzenniej, otworzyły się też szersze widoki na sam Park. Rozebrano stare, zniszczone ogrodzenie metalowe wraz z fundamentem. Trwają prace związane z porządkowaniem terenów nad Krzną. Wytyczane są przebiegi ścieżek i alejek wraz z przebiegiem nowego mostu – kładki prowadzącego z Parku Radziwiłłowskiego na wysokości obecnej alei pomiędzy Amfiteatrem i Bramą Koszarską a Zachodnią Pierzeją kompleksu – jako przedłużenie tej alej w kierunku na łąki nad Krzną. To tędy poprowadzony zostanie ciąg pieszo jezdny który połączony zostanie z będącym na ukończeniu Bulwarem Radziwiłłów – ścieżką pieszo – rowerową w dolinie rzeki Krzny na wysokości Parku Radziwiłłowskiego.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama