Reklama

Sławacinek Stary i Swory: Dwie jednostki OSP z nowoczesnymi samochodami (film)

Do zamierzchłej historii należą czasy, gdy druhowie – ochotnicy wyruszali do gaszenia ognia wozami konnymi, wyposażeni w beczki z wodą, węże, sikawki, toporki i drabiny. Dzisiejsi strażacy dysponują nowoczesnym sprzętem przydatnym nie tylko do gaszenia ognia. Mają też znacznie bogatszą wiedzę i umiejętności sprawdzające się przy okazji wypadków drogowych, katastrof budowlanych, podtopień, zagrożeń chemicznych i ekologicznych.

film: Nowy wóz bojowy w OSP Sławacinek Stary

 

film przywitanie nowego wozu w Sworach: fb<<<>>> link

 

Ochrona przeciwpożarowa stanowi oczko w głowie władz gminy Biała Podlaska. Co roku przeznaczają one niemałe kwoty na poprawę wyposażenia jednostek OSP. Wszystkie z 12 jednostek dysponują pojazdami samochodowymi, choć są one w różnym stanie technicznym. Najlepszym sprzętem mogą pochwalić się druhowie z jednostek zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, które najczęściej wyjeżdżają do różnych zdarzeń losowych jako zasilenie operacyjne strażaków zawodowych.

W lutym br. na zabraniu sprawozdawczych jednostki OSP w Sławacinku Starym zgłoszony został postulat wymiany samochodu na średni wóz bojowy. Dotychczasowy Star 244 eksploatowany był od 22 lat. Co prawda, przeszedł on staranny remont, podczas którego w silniku wymieniono olej, filtry i uszczelki. Nikt z obecnych na tym spotkaniu nie przypuszczał pewnie, że marzenia zrealizują się tak szybko. W drugiej dekadzie listopada nowy samochód Renault D-16 dostarczony przez firmę Szczęśniak był już w garażu. Podobny samochód otrzymała jednostka OSP ze Swór. Samochody wycenione na 815 tys. zł każdy możliwe były do zakupu dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego oraz Urzędu Gminy Biała Podlaska.

Zakupione pojazdy mają zbiornik na wodę o pojemności 3 tys. litrów, zbiornik pianotwórczy o pojemności 300 litrów, węże i działko gaśnicze zdolne podać wodę o dużej wydajności i na dużą odległość.

Wybór tych jednostek był oczywisty. Obie od lat zrzeszone są w Krajowym Systemie Ratowniczo- Gaśniczym i często wyjeżdżają do różnych akcji ratowniczych, także do wypadków drogowych.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni prezesowi Zarządu Gminnego ZOSP Wiesławowi Panasiukowi i Radzie Gminy za wsparcie naszych starań – mówi prezes OSP w Sławacinku Starym Piotr Oskwarek.

– Nasi druhowie stale podnoszą kwalifikacje i doskonale radzą sobie w różnych okolicznościach. Mają też dobre wsparcie w postaci urządzeń sprawdzających się w trudnych sytuacjach. Sprzęt hydrauliczny firmy Lucas (nożyce do rozcinania karoserii i rozpieraki typu Kombi) przydaje się do uwalniania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Druhowie mają też na wyposażeniu sprzęt do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym (torbę medyczną z niezbędnym zestawem i nosze. W razie potrzeby nieść pomoc na wysokościach, co umożliwiają im uprzęże do ratownictwa wysokościowego. Mają też urządzenia do stabilizacji, zabezpieczające elementy konstrukcji budynków specjalnymi podporami. Potrafią również obsługiwać urządzenia do ratownictwa chemiczno- ekologicznego na wypadek poważnej katastrofy. Nasz sprzęt przydaje się w najmniej spodziewanych sytuacjach. Zdarzają się one dosyć często. Wyjeżdżamy do różnych zdarzeń losowych ponad 50 razy w roku.

Świetnie zorganizowana i wyposażona jednostka OSP w Sławacinku Starym skupia 55 druhów i ma 16-osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Jednostka istnieje od 12 lutego 1967 r. Od tamtej pory ponad dwukrotnie zwiększyła stan osobowy. W 1973 r. otrzymała na wyposażenie pożarniczego Żuka produkowanego w Lublinie. Rok później zamieniono go na samochód GBM (beczkowóz z motopompą). Jesienią 1998 r. jednostka otrzymała Stara 244, który wcześniej eksploatowała jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Nie był to jej jedyny samochód, bo w czerwcu 2018 r. otrzymała lekki patrolowo – rozpoznawczy Nissan Pathfinder. Przydał się on doskonale wiosną br. do rozwożenia żywności osobom odbywającym kwarantannę z powodu COVID – 19. Druhowie ze Sławacinka Starego systematycznie wzbogacają posiadany sprzęt, korzystając m.in. z dotacji rządowych. W 2019 r. wzbogacili się o przyczepę do transportu sprzętu i zbiornik brezentowy o pojemności 13 m.sześc. Wykorzystano go podczas akcji gaszenia pożaru lasu w Ossówce gm. Leśna Podlaska.

Obie jednostki ze Sławacinka Starego i Swór zwolnią dotychczas wykorzystywane pojazdy, które trafią na wyposażenie innych jednostek w gminie. O ich przeznaczenia zdecydują członkowie Zarządu Gminnego ZOSP.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: Radio Biper
film: Biper TV
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama