Reklama

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Krok po kroku

Niektórzy ludzie lubią pomagać innym – służyć radą czy wspierać w rozwiązywaniu problemów. Jeśli dodatkowo osoby te cenią sobie finansową stabilizację, to z powodzeniem mogą spróbować sowich sił jako pracownicy branży ubezpieczeniowej. Warto wiedzieć, jak zostać agentem ubezpieczeniowym i na czym ta praca polega.
Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?

Praca agenta ubezpieczeniowego polega na prezentowaniu i sprzedawaniu polis, pozyskiwaniu nowych klientów oraz dbaniu o obecnych – w imieniu towarzystwa ubezpieczeniowego (TU), którego agent jest przedstawicielem. Do zadań agentów należy także nadzorowanie czynności agencyjnych i realizowanie umów, w tym koordynowanie procesu wypłaty odszkodowań.

Praca w branży ubezpieczeniowej to także dbanie o wizerunek, dzięki któremu agent buduje własną renomę. Im więcej klientów będzie zadowolonych, zarówno z usług jak i jakości kupionych polis, tym chętniej będą wracać, aby zwierać kolejne umowy. Pamiętajmy, że im więcej ubezpieczeń sprzeda agent, tym wyższą otrzyma prowizję.

Agent ubezpieczeniowy jak zacząć

To, jak zostać agentem ubezpieczeniowym, wynika z zapisów ustawy z dnia 22 maja 2003 o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Wymagania te nie są wygórowane, bowiem wystarczające jest posiadanie wykształcenia średniego, pełnej zdolności do czynności prawnych, braku prawomocnego wyroku oraz zagwarantowanie na piśmie rzetelnego wykonywania pracy.

Nie jest to oczywiście koniec wymagań, a jedynie początek całego procesu, który składa się z kilku etapów. W ich zakresie mieszczą się kursy, szkolenia, zdanie egzaminu państwowego oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Co prawda nie trwa to bardzo długo, ale wymaga dużego zaangażowania i zdobycia odpowiedniej wiedzy.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym – krok 1

Pierwszym krokiem jest udanie się do TU z którym agent chce współpracować i pozytywne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Po tym etapie, przyszły pracownik branży ubezpieczeniowej może rozpocząć szkolenie, które trwa 152 godziny. Jego celem jest przygotowanie agenta do samodzielnej pracy i odpowiedniego reprezentowania towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przyszły agent musi nabyć wiedzę na temat obowiązujących przepisów prawa a także dokładnie poznać oferty, jakie proponuje klientom towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli przyszły pracownik planuje dodatkowo prowadzić własną działalność gospodarczą, w czasie szkolenia musi zaznajomić się z regulacjami prawnymi z tego zakresu i z prawem gospodarczym.

Jak zostać ubezpieczycielem – krok 2

Po skończeniu szkolenia należy zdać podstawowy egzamin państwowy, organizowany przez zakład ubezpieczeń. Obejmuje on zagadnienia związane z prawidłowym wykonywaniem czynności agencyjnych i działalności ubezpieczeniowej. Zakres i sposób egzaminu reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.10.2013 w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych.

Jeśli w przyszłości agent chce sprzedawać polisy więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń, musi każdorazowo zdać egzamin uzupełniający – z ramienia każdego towarzystwa ubezpieczeniowego, które chce reprezentować.

Krok 3 – licencja i wpis do rejestru

Zaliczenie egzaminu umożliwia podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym dla którego agent będzie pracować. Pozwala ona reprezentować firmę przed klientami oraz zawiera zapis warunków nawiązanej współpracy. Na koniec potrzebna jest jeszcze licencja, która umożliwia rozpoczęcie pracy jako agent ubezpieczeniowy. Wydaje ją KNF po wniosku złożonym przez TU.

Do wniosku należy dołączyć wspomniane już wcześniej dokumenty i zaświadczenia, potwierdzające spełnienie wymagań formalnych. Ostatnim etapem jest uzyskanie wpisu do rejestru agentów, dzięki któremu każdy przedstawiciel tej branży może zacząć swoją pracę. To, jak zostać agentem ubezpieczeniowym nie jest więc trudne, ale wymaga czasu i cierpliwości.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama