Reklama

Trwa 8. edycja Europejskiego Tygodnia Testowania (zaproszenie)

Trwa 8. edycja Europejskiego Tygodnia Testowania (ETT), który rozpoczął się 20 listopada  i potrwa do 27 listopada br. Głównym celem obchodów ETT jest zachęcenie większej liczby osób do sprawdzenia swojego statusu serologicznego w kierunku HIV i / lub zapalenia wątroby oraz zmniejszenie liczby późnych diagnoz.

Kto powinien wykonać test? Każdy kto:

  • kiedykolwiek miał kontakt seksualny: z mało znaną osobą/osobami z osoba zakażoną HIV, partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych, 
  • miał wielu partnerów/partnerek seksualnych, 
  • podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw, 
  • przebył jakąś z chorób przenoszonych drogą płciową, 
  • kiedykolwiek miał kontakty z osobą przyjmującą narkotyki w iniekcjach,
  • przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,
  • stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).

Test powinny wykonać też kobiety planujące zajście w ciążę lub będące na początku ciąży, a także ich partnerzy.

Gdzie najlepiej zrobić test?

Testy na HIV można wykonać w większości laboratoriów diagnostycznych. Najlepszym miejscem do zrobienia testu są Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) w których testy wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. W takich punktach, zanim zostanie pobrana krew na badanie, można się wiele dowiedzieć o rzeczywistym ryzyko zakażenia, sposobach uniknięcia zakażenia, o tym, czym tak naprawdę jest HIV i AIDS.

Rozmowy przeprowadzane są przez doradców (najczęściej lekarzy lub psychologów), którzy uzyskali certyfikaty Krajowego Centrum ds. AIDS. Możliwe jest także zadanie dodatkowych pytań podczas odbierania wyniku. Doradcy wyjaśniają też osobom zakażonym co mają dalej robić, gdzie zgłosić się w celu dalszej opieki zdrowotnej i ewentualnego leczenia.

Więcej na stronie: httus://aids.gov.pl/pkd/

W województwie lubelskim badanie można wykonać w punkcie konsultacyjno – diagnostycznym przy Punkcie Pobrań Przychodni SP ZOZ MSW ul. Spokojna 3, 20-331 Lublin. Badanie w kierunku HIV wykonywane jest bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Godziny otwarcia: wtorki 16.00 — 18.30 oraz czwartki 16.00 — 18.30. 

 

Źródło: Powiatowa Stacja saniatarno-Epidemiologiczna w Białej Podlaskiej

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama