Reklama

Rozpoczyna się podsumowanie projektu transgranicznego! Oby więcej takich dróg jak ta w Tucznej!

Grupa Biper - Biper TV podjęło się współpracy przy produkcji filmu o projekcie „Poprawa dostępności powiatu Biała Podlaska i rejonu Brześć poprzez budowę i przebudowę infrastruktury inżynieryjno-transportowej prowadzącej do przejścia granicznego „Sławatycze-Domaczewo”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej „Polska-Białoruś-Ukraina” 2014-2020. Naszym partnerem a jednocześnie liderem produkcji jest Studio Chmura z Brześcia z szefem Cyrylem Chamardinem.

Wspólnie tworzymy film a pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej uczestniczą w szkoleniach związanych z inwestycjami drogowymi finansowanymi z najnowszych programów i w montażu z już dostępnymi programami wsparcia. Odwiedziliśmy ZDP w trakcie jednego z takich szkoleń wpisanych w projekt transgraniczny.

Zapytaliśmy Krystynę Beń dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej o podsumowanie projekt współpracy transgranicznej polsko – białoruskiej. Po naszej stronie granicy udało się wybudować kilka kilometrów drogi, po drugiej stronie Bugu, na Białorusi również zrealizowano kilka kilometrów nowych dróg. Nadszedł czas podsumowania. Jak to wygląda jeśli chodzi o liczby? Jak to wygląda jeśli chodzi o samo zadowolenie i realizację punktową kolejnych inwestycji na terenie powiatu bialskiego. Jak wygląda sama droga na mapie dróg powiatowych? Czy to była trafna inwestycja?

Krystyna Beń:
– To była na pewno trafna inwestycja. Była to jedna z tych inwestycji na którą mieliśmy pewność, że się wpisze w program Polska – Białoruś – Ukraina. Droga proponowana do realizacji w projekcie musiała mieć połączenie, musiała stanowić część większej całości tras komunikacyjnych. Takie samo lustrzane odbicie inwestycji zaproponowano po drugiej stronie, na Białorusi. Więc u nas w kierunku przejścia drogowego Sławatycze – Domaczewo i po drugiej stronie Białorusini wybudowali podobny odcinek drogi w ramach tego samego programu Polska – Białoruś – Ukraina.

– My jako Powiat Bialski zrealizowaliśmy odcinek od granicy gminy Sławatycze w kierunku gminy Tuczna. Łącznie 4 kilometry 400 metrów. Omawiany odcinek kosztował nas, same roboty budowlane, ponad 5 milionów 800 tysięcy złotych. W ramach inwestycji została przebudowana droga, która była w stanie fatalnym. Przez kilka lat borykali się co z tym fantem zrobić. Potrzebne były bardzo duże pieniądze a tych z własnego budżetu nie mogliśmy wygospodarować, aż udało się nam znaleźć partnera, Rejon Brzeski.

– Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Białej Podlaskiej, nadzór nad inwestycją sprawowała firma Investcom również z Białej Podlaskiej. Zadanie było realizowane w 2019 roku. Wykonano nawierzchnię o szerokości 6 metrów, wzmocniona kruszywem i warstwami masy bitumicznej warstwa wyrównawcza, wiążąca, ścieralna. Zostało wykonane odwodnienie czyli rowy przydrożne, zjazdy na pola i posesje, zatoki autobusowe z dojściem, z peronami i z dojściem prowadzącym do zatok czyli z chodnikami. Zostały wykonane też nowe nasadzenia bo wszystkie drzewa które znajdowały się przy tej drodze zostały usunięte. Większość z tych drzew była chora, część przeszkadzała nam w wykonaniu prac. Wykonane zostało oznakowanie pionowe i poziome. Oprócz prac typowo drogowych w ramach projektu mieliśmy możliwość zakupu sprzętu. Za prawie 300 tysięcy złotych zakupiliśmy ciągnik, pług do zimowego utrzymania, rozsypywacz, wykaszarki i kosiarkę bijakową. Uważam to co się zrealizowało za naprawdę duże osiągnięcie. Cały obwód drogowy w Sławatyczach został wyposażony w najpotrzebniejszy sprzęt do bieżącego utrzymania dróg.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama