Reklama

Drelów: Szkoła w Szóstce wśród zwycięzców w II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”

W ramach programu społecznego „Koloratorium”, uczniowie szkół podstawowych z całej Polski ruszyli ku wielkiej naukowej przygodzie. Od grudnia 2019 roku, młodzi odkrywcy, wspierani przez swoich nauczycieli, rozwiązywali chemiczne zagadki i przeprowadzali wyjątkowe eksperymenty, łącząc przy tym edukację z zabawą. Teraz przyszedł czas na wielki finał programu organizowanego przez FFiL Śnieżka SA – 13 listopada br. poznaliśmy zwycięzców II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”. Wśród nich jest szkoła im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce.

„Poznawaj i zmieniaj świat!” to hasło towarzyszące programowi społecznemu „Koloratorium”. Naturalna ciekawość, naukowa pasja połączona z chęcią rozwiązywania zagadek – w każdym młodym człowieku jest żyłka detektywa. Najnowsza, II ogólnopolska edycja programu społecznego realizowanego przez FFiL Śnieżka SA szeroko otworzyła przed uczniami szkół podstawowych drzwi do fascynującego świata chemii i biologii.  W konkursie wzięły udział 164 publiczne i prywatne placówki szkolne z całej Polski, które rywalizowały aż o 10 pracowni biologiczno-chemicznych.

Na uczestników utrzymanej w detektywistycznym klimacie odsłony „Koloratorium” czekały zadania indywidualne i grupowe. W ramach programu uczniowie przygotowywali prace plastyczne i literackie, a wraz z nauczycielami przeprowadzali chemiczne eksperymenty, wykorzystując przy tym dostarczone przez Śnieżkę konspekty edukacyjne. Wszystkie te aktywności zliczały się do ogólnej sumy punktów i przekładały się na miejsce danej placówki szkolnej w rankingu.

Do rundy finałowej przeszło 30 szkół, które uzyskały najwięcej punktów we wcześniejszym etapie. W finale zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmu wprowadzającego widzów w świat gry planszowej Koloratorium „Śladami pierwiastków tajemnicy”. Ponieważ od września br., w związku z epidemią koronawirusa, część placówek prowadziła naukę w trybie zdalnym, filmy montowane były jako kolaż z materiałów przygotowanych przez uczniów i nauczycieli, co zapewniło wszystkim równe szanse.

Jury konkursowe stanęło przed niezwykle trudnym wyborem, a końcowej ocenie poddane zostały m.in. kreatywność pomysłu, zaangażowanie czy własny podkład muzyczny. Wszyscy z zapartym tchem czekali na decyzję, która zgodnie z planem, zapadła 13 listopada. – Każda odsłona „Koloratorium” to niesamowite emocje i szczera radość młodych ludzi, którzy w działania programu angażują całą swoją energię, a wspierają ich w tym szkolne społeczności. Byliśmy pod dużym wrażeniem pomysłowości twórców i wysokiego poziomu filmów nadesłanych w finałowym etapie. Uczniowie doskonale radzą sobie z nowymi technologiami, co znalazło chociażby odzwierciedlenie w tym, jak zmontowane zostały materiały filmowe – mówi Aleksandra Małozięć, Dyrektor ds. Komunikacji korporacyjnej w FFiL Śnieżka SA.

Ta edycja „Koloratorium” znacznie różniła się od poprzednich – wszystko przez panującą obecnie sytuację epidemiczną. Jednak zamknięte szkoły i trudności z tym związane nie przeszkodziły uczestnikom konkursu w przygotowaniu pomysłowych filmów pełnych koloru.

– Jesteśmy pełni uznania i dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom „Koloratorium”. Mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z zamknięciem szkół oraz prowadzeniem zajęć w trybie zdalnym, przez cały czas trwania konkursu z zaangażowaniem wykonywali zadania konkursowe. Ufamy, że w niełatwym czasie udział w projekcie przyniósł uczniom i nauczycielom wiele pozytywnych emocji, a najmłodsi odkrywcy dalej będą podążać śladami tajemnic, dokonując kolejnych naukowych odkryć ­­– podsumowuje Aleksandra Małozięć.

Dzięki udziałowi w „Koloratorium”, 10 zwycięskich placówek otrzyma biologiczno-chemiczne, profesjonalnie wyposażone mini laboratoria – czyli szkolne „pracownie marzeń”. W zależności od zajętego miejsca, ich wartość wynosi 30 000 zł, 15 000 zł lub 10 000 zł. Śnieżka przygotowała również dla wszystkich laureatów produkty niezbędne do remontu pomieszczeń.

Lista 10 zwycięskich szkół podstawowych II ogólnopolskiej edycji „Koloratorium”:

Miejsca 1-3

30 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Szóstce

Szkoła Podstawowa w Kostrach

Szkoła Podstawowa w Jamnicy

Miejsca 4-6

15 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kluczach

Zespół Szkół w Przedmieściu Dubieckim

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Dąbiu

Miejsca 7-10

10 tys. złotych na zakup wyposażenia minilaboratorium:

Szkoła Podstawowa nr 2 w Luzinie

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Jodłowej

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Czernicu

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzeźnicy

 

Nagrodzone prace konkursowe będzie można obejrzeć na FanPage „Koloratorium” na Facebooku i na stronie internetowej: https://koloratorium.pl.

 

Źródło: FFiL Śnieżka SA

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama