Ogłoszenie

Reklama

Minimum rok opóźnienia w modernizacji linii kolejowej przez Białą Podlaską

Zastój. Inaczej określić się tego nie da. Od wielu miesięcy sporadycznie bądź wcale nie widać ekip wykonawcy przebudowy linii kolejowej przez Białą Podlaską. Stoi tunel. Stoi przejazd przez Łomaską. Stoi peron, przejście podziemne. Stoi północna nitka linii kolejowej przez którą obecnie jako jedyną odbywa się wahadłowy ruch pociągów. Informacje przekazywane przez inwestora PKP PLK S.A. w roku 2017 kiedy to po raz pierwszy publicznie informowano o rozpoczynającej się inwestycji i kolejne komunikaty dotyczące postępu prac i zapewnień realizacji zadania w terminie można już wrzucić do kosza. "Kolej Plus" w Białej Podlaskiej notuje roczne opóźnienie i wcale nie jest powiedziane, że na tym się skończy.

O aktualną sytuację na przebudowywanym odcinku trasy kolejowej E-20 zapytaliśmy inwestora. Odpowiedź przesłał nam Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Wilgusiak informuje: – Wpływ na realizację prac mają trudne warunki gruntowe występujące przy przejściu podziemnym na stacji Biała Podlaska oraz szereg niezidentyfikowanych kolizji z infrastrukturą podziemną. Bezpośrednie przełożenie na tempo wykonywanych robót na placu budowy ma też kondycja finansowa wykonawcy, firmy Trakcja S.A.

Tym samym nastąpi wydłużenie realizacji projektu pn. „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol”. Warunki gruntowe, niezidentyfikowana infrastruktura podziemna czy kondycja finansowa firmy realizującej która wygrała przetarg to nie jedyne przyczyny opóźnień.

Wydłużenie realizacji projektu wynika również z przyczyn niezależnych m.in. zwiększonego zakresu prac polegających na budowie dwutorowego połączenia między infrastrukturą zarządzaną przez PLK i infrastrukturą Cargotor w rejonie posterunku odgałęźnego Magdalenka realizowanego na prośbę Cargotor. Jednocześnie wykonawca, firma Trakcja S.A. została zobowiązana do pełnej mobilizacji i przyspieszenia robót. – dodaje przedstawiciel PKP PLK.

W takim razie co już zrealizowano?
W ramach inwestycji zmodernizowano 2 perony na stacji Terespol oraz 2 perony na stacji Małaszewicze. Obiekty są wyższe, co ułatwia podróżnym wsiadanie i wysiadanie z i do pociągu, wyposażone w wiaty, ławki i informację pasażerską. W Terespolu wyremontowano przejście podziemne.

A jakie prace prowadzone są obecnie?
Obecnie w Terespolu, Małaszewiczach i Chotyłowie powstają kolejne elementy systemu sterowania ruchem kolejowym. W Terespolu budowane są kolektory odwodnieniowe. W Chotyłowie kończą się prace wykończeniowe przy budynku nastawni sterującej. Prace nie wpływają na ruch pociągów.

Nowy termin oddania przebudowanej stacji PKP Biała Podlaska? Koniec 2021 roku
Na stacji Biała Podlaska powstał nowy peron wyspowy, który wyposażono w szeroką wiatę. Powstała główna konstrukcja przejścia podziemnego od strony ul. Dokudowskiej. Prowadzone są prace w rejonie nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Lubelską/Witoroską w Białej Podlaskiej. Gotowa jest już główna konstrukcja wiaduktu, po której kursują pociągi. Kontynuowana jest budowa murów oporowych, które dodatkowo zabezpieczą wiadukt. Obiekt usprawni komunikację w mieście i podniesie poziom bezpieczeństwa na linii kolejowej. Planowane zakończenie prac na stacji Biała Podlaska nastąpi w IV kwartale 2021 r.

W ramach modernizacji stacja Biała Podlaska zyskuje nowy układ torowy i sieć trakcyjną, które umożliwią przejazd dłuższych i cięższych składów towarowych o długości 740 metrów. Realizowane są prace związane z modernizacją sieci trakcyjnej oraz elementów zasilania. W następnym etapie prace przeniosą się na drugą stronę stacji i obejmą peron nr 1 oraz drugą część przejścia podziemnego od strony dworca. – informuje Rafał Wilgusiak.

Biała Podlaska Wschodnia – wcześniej Biała Podlaska Rozrządowa
Na przystanku Biała Podlaska Wschodnia (wcześniejsza nazwa robocza to Biała Podlaska Rozrządowa) wykonawca wybudował 2 jednokrawędziowe perony. Do wykonania zostały drogi dojścia do pociągów oraz wiaty i ławki. Planowane oddanie peronów do użytku podróżnym nastąpi w przyszłym roku.

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol, etap III-LCS Terespol” współfinansowanego ze środków europejskich w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Wartość projektu to ponad 540 mln zł, a dofinansowanie z UE to 360 mln zł.

A tak wyglądały komunikaty PKP PLK SA. na temat planowanej inwestycji z 2017 roku
2020 rok: Stacje Biała Podlaska, Małaszewicze, Terespol wygodniejsze dla podróżnych <<==>> LINK

i nasz film z lipca 2018 roku….

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Są 2 komentarze do tego artykułu.

  1. Ale akcja hehe. Rozpoczynają modernizację bez planów geodezyjnych. Tak to można sobie w ogródku kopać. Banda debili albo info dla debili.

    1. Słusznie prawisz… już brak mi słów, na tą fuszerkę !!! Ile czasu można sie babrać ?!?!?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama