Reklama

Mieszkańcy gminy Międzyrzec Podlaski obejrzeli ciekawą wystawę o Bitwie Warszawskiej 1920 roku (film) (galeria)

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Międzyrzecu Podlaskim oraz z Publiczną Szkołą Podstawową im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, przygotowała mobilną wystawę plenerową pt. „Wiktoria 1920”, która stanęła w centrach 12 miejscowości na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.

Na wystawę składało się 16 wielkoformatowych plansz. Zwiedzający mogli dowiedzieć się z nich o przyczynach wybuchu bitwy i jej znaczeniu dla odbudowy polskiej państwowości z nawiązaniem do wydarzeń i bohaterów z naszego regionu. Za treść merytoryczną odpowiadał znany regionalista, historyk i autor książek historycznych dr Szczepan Kalinowski, Honorowy Obywatel Gminy Międzyrzec Podlaski.

– Odkąd zostałem wójtem gminy, staramy się prowadzić regionalną historię, przybliżając i odkrywając na nowo zapomniane postacie ziemi międzyrzeckiej i wydarzenia z ziemi międzyrzeckiej. Nazwaliśmy to ocalić od zapomnienia i rokrocznie staramy się jedno wydarzenie właśnie poświęcić odkrywaniu na nowo w pamięci ludzkiej tych, którzy odeszli, czy też wydarzenia, które były ważne i działy się na tym terenie – podkreśla wójt gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz.

Celami tego projektu historycznego było przybliżenie mieszkańcom gminy Międzyrzec Podlaski problematyki Bitwy Warszawskiej oraz umożliwienie im obcowania z historią. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i ograniczenia z niej wynikające, organizatorzy zdecydowali, iż wystawa będzie przemierzała teren gminy Międzyrzec Podlaski, tak aby w bezpiecznych warunkach sanitarnych, mogło obejrzeć ją jak najwięcej osób. – Chcieliśmy, aby ten materiał był tak przygotowany i ułożony, aby trafił do każdej grupy wiekowej. Aby każdy mógł zainteresować się tą historią i pobyć z nią sam na sam. Cieszę się, że udało się zrealizować tą wystawę w taki sposób, że w obecnych warunkach pandemii jej oglądanie było bezpieczne – podkreśla Magdalena Chodzińska, dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim.

Otwarcie wystawy miało miejsce 6 września w Rzeczycy, miejscu nieprzypadkowym. To stąd pochodzili lokalni bohaterowie walczący o niepodległość – Henryk Konstanty Zakrzewski oraz kapitan Zygmunt Tarkowski. – Postanowiliśmy przypomnieć dwie postacie z ziemi międzyrzeckiej, dwóch bohaterów, którzy urodzili się w tej miejscowości. Brali udział w walce o niepodległość, w Legionach Piłsudskiego, ale również oddali swoje życie, tak jak Zygmunt Tarkowski w 1920 roku – mówi wójt Krzysztof Adamowicz. Wystawa prezentowana była od 6 września do 19 października 2020r. 

W ramach projektu powstał również folder informacyjny o wystawie, dostępny w bibliotekach na terenie gminy Międzyrzec Podlaski.

***

Realizacja wystawy była możliwa dzięki pozyskaniu przez organizatorów dotacji w wysokości 40 tys. zł ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Beneficjentem dotacji była Gminna Biblioteka Publiczna.

Wystawa w Halasach

 

Wystawa w Krzewicy

 

Wystawa w Rogoźnicy 

 

Wystawa w Tłuśćcu

 

Wystawa w Jelnicy

 

 

Wystawa w Kożuszkach

 

Wystawa w Maniach

 

Wystawa w Przychodach

 

Wystawa w Rzeczycy

 

Wystawa w Sitnie

 

Wystawa w Strzakłach

 

Wystawa w Wysokim

 

źródło / zdjęcia: GBP w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim
film: Tomasz Łukaszuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama