Reklama

Ukazały się nowe Nadbużańskie Sławatycze!

Redakcja Nadbużańskich Sławatycz pragnie poinformować, że ukazał się XX numer "Rocznika Nadbużańskie Sławatycze 2019". Powyższy periodyk jak też wcześniejsze można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach. Zainteresowanym historią, wspomnieniami jak też relacjami z ważnych wydarzeń ze Sławatycz i nadbużańskiego regionu gorąco polecamy wydawnictwo Nadbużańskie Sławatycze ukazujące się nieprzerwanie od roku 2000.

Od Redakcji
W XX numerze rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” mamy dla Państwa szczególną „przesyłkę z historii”, dotyczy ona początków naszych Sławatycz. Prof. Feliks Kiryk, pracujący od ponad 20 lat nad inwentaryzacją zasobów archiwalnych rękopisów sandomierskiej kapituły katedralnej, odnalazł wśród kilkunastu przywilejów królewskich w języku ruskim, dokument papierowy o rozmiarach 21×25,5 cm, nieco zetlały, na zgięciach podklejony z zachowaną nieco pokruszoną pieczęcią z 1520 roku.

Na pieczęci i pod pieczęcią odczytać można następującą treść:
Rok 1520, 31 października, Kraków, Zygmunt I król polski etc. zezwala Boguszowi (Bohuszowi) Bohowitynowiczowi, marszałkowi i pisarzowi hospodarskiemu oraz dzierżawcy kamienieckiemu na lokację miasta w Sławatyczach nad Bugiem z targiem i karczmą oraz zbudowanie zamku.

Dyrektor Archiwum Diecezji Sandomierskiej – ks. dr Piotr Tylec, udostępnił „od ręki” skan tego dokumentu, by redaktorzy Rocznika mogli go upublicznić w tym numerze, jeszcze przed 500 rocznicą, która przypada w sobotę, 31 października 2020 roku.

– Dziękujemy! Kto by mógł przypuszczać, że dokument lokacyjny naszych Sławatycz znajdziemy w pięknym Sandomierzu. Podpisał go Król Zygmunt I Stary. Dziś, jesteśmy jednym z nielicznych byłych miasteczek Podlasia, których zezwolenie na lokację jest zachowane w oryginale. – puentuje odkrycie Bolesław Szulej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.

Ten numer rocznika, będzie też na najbliższe dziesięciolecia przewodnikiem i źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników historii naszego regionu, dzięki opracowaniu Pana prof. Krzysztofa Pietkiewicza „Zagadkowa transakcja ..”. Jest to szczegółowe opracowanie dziejów Sławatycz okresu Bohowitynowiczów w oparciu o najstarsze źródła epoki.


materiał: GOK Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama