Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ukazały się nowe Nadbużańskie Sławatycze!

Redakcja Nadbużańskich Sławatycz pragnie poinformować, że ukazał się XX numer "Rocznika Nadbużańskie Sławatycze 2019". Powyższy periodyk jak też wcześniejsze można nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławatyczach. Zainteresowanym historią, wspomnieniami jak też relacjami z ważnych wydarzeń ze Sławatycz i nadbużańskiego regionu gorąco polecamy wydawnictwo Nadbużańskie Sławatycze ukazujące się nieprzerwanie od roku 2000.

Od Redakcji
W XX numerze rocznika „Nadbużańskie Sławatycze” mamy dla Państwa szczególną „przesyłkę z historii”, dotyczy ona początków naszych Sławatycz. Prof. Feliks Kiryk, pracujący od ponad 20 lat nad inwentaryzacją zasobów archiwalnych rękopisów sandomierskiej kapituły katedralnej, odnalazł wśród kilkunastu przywilejów królewskich w języku ruskim, dokument papierowy o rozmiarach 21×25,5 cm, nieco zetlały, na zgięciach podklejony z zachowaną nieco pokruszoną pieczęcią z 1520 roku.

Na pieczęci i pod pieczęcią odczytać można następującą treść:
Rok 1520, 31 października, Kraków, Zygmunt I król polski etc. zezwala Boguszowi (Bohuszowi) Bohowitynowiczowi, marszałkowi i pisarzowi hospodarskiemu oraz dzierżawcy kamienieckiemu na lokację miasta w Sławatyczach nad Bugiem z targiem i karczmą oraz zbudowanie zamku.

Dyrektor Archiwum Diecezji Sandomierskiej – ks. dr Piotr Tylec, udostępnił „od ręki” skan tego dokumentu, by redaktorzy Rocznika mogli go upublicznić w tym numerze, jeszcze przed 500 rocznicą, która przypada w sobotę, 31 października 2020 roku.

– Dziękujemy! Kto by mógł przypuszczać, że dokument lokacyjny naszych Sławatycz znajdziemy w pięknym Sandomierzu. Podpisał go Król Zygmunt I Stary. Dziś, jesteśmy jednym z nielicznych byłych miasteczek Podlasia, których zezwolenie na lokację jest zachowane w oryginale. – puentuje odkrycie Bolesław Szulej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach.

Ten numer rocznika, będzie też na najbliższe dziesięciolecia przewodnikiem i źródłem wiedzy dla wszystkich miłośników historii naszego regionu, dzięki opracowaniu Pana prof. Krzysztofa Pietkiewicza „Zagadkowa transakcja ..”. Jest to szczegółowe opracowanie dziejów Sławatycz okresu Bohowitynowiczów w oparciu o najstarsze źródła epoki.


materiał: GOK Sławatycze
tekst: Bolesław Szulej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama