Reklama

Poetyckie uniesienia Szupiluka (galeria)

Środowy wieczór w klubie kultury Eureka odbywał się w scenerii jesiennej zadumy. Jego bohaterem był poeta z 22 – letnim stażem Grzegorz Szupiluk. Wiosną br. ukazał się jego trzynasty tomik wierszy „Kwiatosłowa”. W 28 utworach, zbliżonych poezji Bolesława Leśmiana, autor spróbował wyrazić swoje emocje, związane z wieloma pojęciami. Nie dotyczą one jedynie miłości, choć to ona jawi się siłą sprawczą ludzkich zachowań.

Szupiluk odnosi się też do problemów nurtujących polskie społeczeństwo w trudnych dla niego czasach. Czytelnicy, którzy mieli okazję sięgnąć po ten tomik, docenili już subtelne metafory i oryginalne skojarzenia autora. Zgadza się on z opinią noblisty Czesława Miłosza, że poeta winien być sumieniem narodu.

Na spotkaniu z Eurece, transmitowanym online na fanpage Bialskiego Centrum Kultury, zjawiła się zaledwie kilkuosobowa garstka miłośników poetyckich strof. Wysłuchali oni blisko godzinnej recytacji wierszy Grzegorza Szupiluka. Przedstawili je: Barbara Chwesiuk, Leszek Ciepły i Ireneusz Wagner. Recytacje przedzielane były utworami z repertuaru: Katarzyny Nosowskiej, Wilków, T.Love i Kazika Staszewskiego. Znamienne okazały się dwa najnowsze wiersze zaprezentowane przez autora. Odniósł się w nich wprost do niepokojów społecznych na polskich ulicach, wywołanych decyzjami polityków. Siła słowa okazała się jeszcze raz bardzo wymowna, a wieczorne spotkanie w Eurece miało coś z magii.

 


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia: autor / Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama