Reklama

Perły gminy Międzyrzec Podlaski: Ewelina i Emilia Matejko. Artystyczne dusze z Żabiec

Ewelina, 12 letnia drobna dziewczynka z Żabiec w gminie Międzyrzec Podlaski. Długie do pasa włosy i ciemne błyszczące oczy kryją w sobie iskrę i niesamowitą energię. Na pierwszy rzut oka skromna, jednak szybko nawiązujemy swobodną rozmowę. W przestronnym salonie siedzimy we trójkę - Ewelinka, mama Emilia i ja. Na początku rozmawiamy trochę o życiu i pasji pani Emilii.

Okazuje się, że przyjechała w podlaskie strony aż z Giżycka. Z wykształcenia ekonomistka międzynarodowa. Od młodych lat bliskie jej były działania artystycznie. Podczas studiów śpiewała w garnizonowym Big-bandzie orkiestry wojskowej. Tam poznali się z przyszłym mężem, który dołączył do sekcji perkusyjnej orkiestry. Jej babcia śpiewała w chórze, dlatego potencjał artystyczny musiał przejść samoistnie i na nią.

W wolnych chwilach pani Emilia uwielbia pracę rękodzielniczą, a dokładniej haft krzyżykowy, szydełkowanie oraz „reading”, a więc wytwarzanie biżuterii koralikowo-szydełkowej, praca ze wstążeczkami oraz innymi technikami rękodzielniczymi. Wykonała już sporo prac, które w większość zostały sprezentowane bliskim lub sprzedane. Prowadzi również stronę internetową na Facebooku pod nazwą „EmiArt” gdzie można śledzić jej dotychczasowy dorobek i ofertę.

Obecnie pani Emilia jest również najlepszym menagerem córki. Pomaga córce dojechać na zajęcia, konkursy, nagrania oraz przeglądy.

Po rozmowie z mamą, proszę Ewelinkę o pochwalenie się swoimi osiągnięciami. Dostaję do ręki pokaźną teczkę z dyplomami. – To tylko z jednego roku- podkreśla pani Emilia. Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo jak na tak młodą dziewczynkę, tyle osiągnięć robi naprawdę duże wrażenie.

Ewelinka tańczyła w międzyrzeckich „Sezamkach”, a obecnie uczęszcza na zajęcia w zespole tańca nowoczesnego „Kontra” z Białej Podlaskiej. Od 2017 roku szkoli się ze śpiewu pod czujnym i twórczym okiem pani Ani Jakubiuk w Centrum Praktyk Artystycznych „ArtOvo”.

W 2017 roku osiągnęła półfinał w Bialskim Talencie. Pochwalić się może również udziałem w sesjach i programach telewizyjnych, takich jak: „Ziarno”, „Nasza Klasa”, a także wystąpieniem w spocie reklamowym Lidla „Supermocni” w Poznaniu oraz w sesji katalogowej plecaków „Astry”.

Jedną z jej pasji jest również twórczość pisarska. Do tej pory za swoje prace została doceniona m.in. na Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „LIPA”, na którym została laureatką.

W tym wszystkim najbardziej urzeka mnie niezwykła skromność tej nastolatki. Mama zdaje się po cichu podążać za jej pragnieniami, ale martwi się też o stojące przed nią wybory kierunku dalszego rozwoju. – Ewelina wie, że kiedy w coś wchodzi, to wytrwale należy pracować, a nie porzucać przy pierwszym lepszym znużeniu i trudnościach. Czasem zadziwia mnie jej upór i pogodne usposobienie mimo zmęczenia i ciągłej pracy- dodaje. Nauczyciele Ewelinki mówią, że nigdy nie chwali się osiągnięciami na forum czy wśród koleżanek, za to zawsze bardzo chętnie służy pomocą i współpracuje. Wykazuje się przy tym naprawdę niezwykłą dojrzałością i rozwagą. Jestem pewna, iż z takim podejściem do życia, na pewno wiele osiągnie w swoim życiu.

 

tekst: Aleksandra Szmytko, GOK w Międzyrzecu Podlaskim / Jakub Sowa
zdjęcia: Aleksandra Szmytko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama