Reklama

Reklama

Kosztowne szkolenia bialskiego szpitala na Mazurach. A bialczanie czekają w kolejkach…

Fundacja Wolności otrzymała od jednej z mieszkanek Białej Podlaskiej sygnały o rozrzutności bialskiego szpitala w czasie gdy wszystkie środki kierowane powinny być na walkę z pandemią i pomoc pacjentom. Z pytaniami zawartymi w zgłoszeniu Fundacja Wolności zwróciła się do szpitala w Białej Podlaskiej. Zapytano m.in. o koszt luksusowego szkolenia na Mazurach. W Mazurskim Centrum Kongresowo-Wypoczynkowym "Zamek Ryn" zamiast opracowywać strategię szpitala, pracownicy zabrani na "wrześniowy weekend" w dobie kwarantanny uczyli się... podstaw analizy i poznawali narzędzia monitorowania strategii - której niewypracowano. Sprawą zainteresowano już marszałka Jarosława Stawiarskiego.

Posłuchaj ważnego spotu:

Fundacja Wolności zapytała bialski szpital o:
1. Koszty związane z organizacją szkolenia na Mazurach oraz źródło jego finansowania. Proszę udostępnić treści dokumentów księgowych potwierdzających poniesione wydatki.
2. Jaki był program szkolenia oraz kto (z imienia, nazwiska i stanowiska) w nim uczestniczył?
3. Jakie inne szkolenia dla pracowników organizował szpital w tym roku? Czego dotyczyły, ile osób w nich brało udział oraz jaki był koszt poszczególnych szkoleń?

Prezes Zarządu Fundacji Wolności, Krzysztof Jakubowski analizując odpowiedź poinformował: – Z programu wydarzenia nie wynika, że pracownicy opracowywali strategię szpitala, ale poznawali znaczenie analizy strategicznej, procesu formułowania celów oraz narzędzia monitorowania wdrażania strategii.

Jakubowski informuje dalej, że: – Biorąc pod uwagę dużą odległość miejsca wydarzenia oraz cel i program seminarium, można nabrać obaw do racjonalności wydatkowania publicznych pieniędzy. Dlatego też wysłaliśmy wniosek do Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

W wysłanym wniosku do Rady Społecznej, który trafił także do marszałka Jarosława Stawiarskiego, Fundacja Wolności apeluje o:
• przeanalizowanie kosztów, celów i efektów organizacji seminarium dla pracowników szpitala, które odbyło się w dniach 9-11 września w hotelu Ryn na Mazurach,
• w razie uznania jego celów i efektów za nikłe w stosunku do kosztów, wnoszę o uwzględnienie tego podczas opiniowania rocznego sprawozdania z planu finansowego oraz zwrócenie się do dyrektora szpitala o wdrożenie procedur, które pozwolą uniknąć takich sytuacji w przyszłości,
• zwrócenie uwagi na planowane szkolenia, ich koszty i cele, w planie finansowym na rok 2021 i w kolejnych latach.

W ciągu roku szpital bialski organizował bądź wysyłał pracowników na łącznie 104 szkolenia.
Wśród uczestników luksusowego szkolenia na Mazurach znaleźli się m.in. dyrektor Adam Chodziński, zastępca Dariusz Oleński, naczelna pielęgniarka Cecylia Kiełczewska, główna księgowa Jolanta Seroczyńska oraz ordynatorzy, lekarze i kierownicy, w sumie czterdzieści osób.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej nadesłał odpowiedź na pytania zadane przez Fundację Wolności, dot. organizacji seminarium w hotelu na Mazurach. Koszt szkolenia wyniósł łącznie ponad 43 i pół tysiąca złotych. Uczestnicy znaleźli też we własnych portfelach po 200 zł jako wkład własny do kosztów szkolenia.

Tymczasem brakuje lekarzy na stanowiskach, brak obsady personelu, brak pieniędzy, brak odczynników, kolejki do punktu pobrań i coraz mniej wolnych łóżek w bialskim szpitalu. Za moment ponownie ruszą mieszkańcy i pacjenci w dobrej wierze z akcjami zbiórek, dotacji, darowizn i szycia maseczek i fartuchów. Samorządy z pieniędzy mieszkańców kupują respiratory.

Warto też zadać pytanie o śmierć 40 latki w powiatu tomaszowskiego, to województwo lubelskie. O śmierci czterdziestolatki poinformowały służby wojewódzkie w dniu 25 października, ale uwaga kobieta zmarła na covid-19 … w izolacji domowej! Można zadać pytanie czy już braknie miejsc i sprzętu w lubelskich szpitalach?

Biała Podlaska: Ponad trzy godziny oczekiwania na wymaz <<==>> LINK

W takich warunkach przebywali we wrześniu na szkoleniu na Mazurach pracownicy bialskiego szpitala.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / Krzysztof Jakubowski prezes Zarządu Fundacja Wolności
zdjęcia: arch.radiobiper.info / zamekryn.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama