Ogłoszenie

Reklama

Seniorzy z UTW mają dobry plan! Chcą zazielenić i ukwiecić miasto! (film) (galeria)

Placyk przy Włoskiej, tuż przy Wojennym Cmentarzu Jeńców Włoskich nabrał w ostatnim czasie zupełnie nowego wyglądu. Miasto Biała Podlaska postanowiło częściowo przynajmniej oddać teren we władanie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Słuchacze UTW w ramach projektu "Zazieleń miasto z UTW PSW" przy współpracy z Zielenią Miejską dokonali nasadzeń, ukwiecenia, zakrzewienia i zadrzewienia placyku. Obiecali też opiekować się miejsce w które włożyli swoją pracę i serce. Przy okazji uporządkowano teren samego cmentarza.

Irena Mikiciuk, przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PSW w Białej Podlaskiej.
– Wspólnie z Fundacją Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności realizujemy projekt sztandarowy w związku z przypadającym na rok miniony jubileuszem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tak się złożyło, że musieliśmy go przedłużyć a finalizujemy go dziś. Projekt ma tytuł: „Upiększyj, ukwieć miasto z UTW PSW”. Działkę dostaliśmy z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. Na projekt bardzo pozytywnie zareagowała prezes Zieleni Miejskiej, Halina Stasiewicz. Zapłaciliśmy tylko za sadzonki roślin i krzewów. Dla nas to zabawa, większość z nas ma swoje ogródki i działki więc mamy już wprawę i doświadczenie.

Teresa Wieczorek, z-ca przewodniczącej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PSW w Białej Podlaskiej.
– Samo napisanie projekty nie było trudne. Choć wymagało wielu przemyśleń i dyskusji. Trafiliśmy na bardzo niedogodny czas. Pokrzyżowała nam plany pandemia. Doświadczenie już mieliśmy. Pierwszy przez nas realizowany projekt skierowany był do uczniów szkoły podstawowej numer dziewięć. Mieliśmy pokazać uczniom ginące zawody i zapomniane umiejętności. W tym celu nawiązałyśmy współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białej Podlaskiej i pracowniami w Perkowicach i Hrudem, również z Europejskim Centrum OHP w Roskoszy. Dzieci miały tkać, filcować, przyszywać guziki, szyć torebki, piec ciasteczka, rogaliki i poznać tajniki produkcji naturalnego chleba. Projekt dziś realizowany skierowany jest w zupełnie innym kierunku. Bezpiecznie i na powietrzu. Angażujemy tu swoją energię, pasję. Chcieliśmy też włączyć w akcje bialskie społeczeństwo.

Katarzyna Nowosielska-Baczkura, projektant zieleni Zieleń Miejska Spółka Miasta Biała Podlaska.
– Członkowie UTW zgłosili się do nas z bardzo fajną akcją. Stworzenie rabaty na terenie miejskim. Wspólnie wybraliśmy rośliny które na taki teren bardzo dobrze się nadają. Nie są zbyt wymagające i nie będą sprawiać wielkich kłopotów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, że będą cieszyć wzrok przebywających tu osób wielobarwnymi kolorami. Zasadziliśmy tu róże, centralną rabatę z roślin wyższych, z pęcherznicy, mamy też hortensje, żywopłot z berberysu, tawuła, są też całorocznie zielone iglaki. Szukajmy takich miejsc do upiększenia i uporządkowania. Widać po dzisiejszych uczestnikach, że takie akcje aktywują i zbliżają ludzi. Ważne jest też poczucie wspólnoty, wspólnej pracy i udziału w tworzeniu czegoś wyjątkowego i pięknego. W tym miejscu zostanie już część nas samych.

Uczestnicy akcji planują teraz nadal zajmować się i opiekować placykiem. Miejsce oznaczone zostało specjalną pamiątkową tablicą. To kolejna akcja która udowodniła ile pomysłów i sił drzemie w emerytach.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama