Reklama

„Nakręcamy Czytanie” z Jakubem Jańczukiem! (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 24 października 2020
, godz. 11:00
Już 24 października o godzinie 11:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie on-line ze specjalistą - Panem Jakubem Jańczukiem, który od 13 lat jest psychologiem penitencjarnym, a od trzech lat prowadzi gabinet „Masz to w sobie” i chętnie współpracuje z dziećmi i młodzieżą. Jest typem działacza, który z sukcesem angażuje się w wiele projektów o charakterze społeczno – kulturalnym. To wydarzenie jest zwieńczeniem projektu, który odbywa się w Barwnej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, w ramach XXI Bialskich Dni Książki Dziecięcej pod hasłem „Nakręcamy czytanie”.

Proponujemy temat trudny i wymagający profesjonalnego podejścia. Możemy pokusić się o śmiałe stwierdzenie, że sieć już wciągnęła nasze dzieci. W dzisiejszych czasach postęp technologiczny i wszechobecna cyberprzestrzeń przestaje mieć pozytywne znaczenie w zderzeniu z nachalnym i agresywnym wirtualnym światem.

Dzieci w dużej mierze tracą czas przed ekranami smartfonów, tabletów, komputerów. Dzieje się to wszystko kosztem realnego życia, nauki empatii, spędzania czasu w grupie. Przed monitorem dzieci nie uczą się socjalizacji! Wiele się słyszy o tym, że rodziny borykają się z problemem związanym z upowszechnianiem dostępu do globalnej sieci, oraz stałym wzrostem liczby jej użytkowników. Pojawiła się w związku z tym nowa, dotąd nieznana jednostka chorobowa jaką jest siecioholizm. Wiele osób w swoim bliższym lub dalszym otoczeniu zna kogoś lub chociażby słyszał o osobie borykającej się z tym problemem. To pokazuje z jaką przerażającą skalą mamy do czynienia. Szczególnie niebezpieczne jest to w zderzeniu z młodym człowiekiem, który jak gąbka chłonie zarówno dobre jak i złe treści. W zderzeniu z tą ciemna stroną cyberprzestrzeni, którą serwują producenci gier lub pełną wulgaryzmu i hejtu w mediach społecznościowych treścią, rodzice są bezsilni i bez pomocy postawieni na zgoła skazanej na porażkę pozycji. Powinniśmy uświadomić sobie fakt, że etap który osiągnęła wirtualna rzeczywistość jest niedościgniony dla większości dorosłych. Zatem problem z tym związany to już nie tylko kwestia jednostki, bowiem urasta on do rangi problemu społecznego, wręcz globalnego. Pokusimy się zatem o stwierdzenie, że dzieci w sieci to ogromny problem obecnych czasów. Dlatego tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w sobotnim spotkaniu, które będzie nadawane na żywo na funpage’u Biblioteki Barwnej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

materiał: Miejska Biblioteka Publiczna
tekst: Ewa Filipiuk główny specjalista ds. promocji Miejska Biblioteka Publiczna
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama