Reklama

Reklama

Uczniowie ZSCKR w Leśnej Podlaskiej na stażu zawodowym w Grecji

Grupa 60 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej, pod opieką pani Magdaleny Niedźwiedź, pani Agaty Naumiuk, pani Renaty Sikory oraz pani Doroty Szwed, w dniach 13 – 26 września 2020 roku uczestniczyła w dwutygodniowym stażu zawodowym w Grecji.

Posłuchaj ważnego spotu:

Realizacja stażu pt. „Wzrost kompetencji zawodowych szansą na efektywne prowadzenie działalności gospodarczej” odbywała się w ramach projektu pt. „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego – realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus + – sektor kształcenie i szkolenia zawodowe”. Celem głównym projektu było zaktywizowanie zawodowe oraz nabycie umiejętności i doświadczenia umożliwiającego pracę w zawodach, w których kształci szkoła.

Uczestnicy projektu realizowali cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Uczniowie technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pracując w restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry doskonalili umiejętności przyrządzania potraw, serwowania napojów, nakrywania do stołu i obsługiwania gości. Poznali także nowe smaki i przepisy potraw śródziemnomorskich.

Młodzież technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznała się z nowoczesnym zapleczem hali produkcyjnej i technologią produkcji oliwy, dokonała oceny stanu technicznego potrzebnych urządzeń i przygotowała je do pracy. Wykonywała również zabiegi pielęgnacyjne na plantacji drzew owocowych, zapoznała się z przepisami bhp i stosowną dokumentacją.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas zabaw na plaży, gry w piłkę nożną i siatkową oraz realizowali program kulturalny, m. in.: zwiedzili Stary Pantelejmon i okoliczne miejscowości, popłynęli statkiem na wyspę Skiathos, oraz poszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt Olimpu – Mytikas. W ramach realizacji programu kulturowego uczestniczyli w wycieczce na Meteory i zwiedzili jeden z 13 monastyrów zawieszonych na skałach.

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczynił się do rozwoju zawodowego i osobistego uczestników projektu, którzy nabyli nowe kompetencje zawodowe, doskonalili umiejętności językowe oraz poznali kulturę i obyczaje mieszkańców regionu Macedonii na Rivierze Olimpijskiej.
materiał: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Monika Kalinka Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Leśnej Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama