Reklama

Festiwal jakich mało! (zaproszenie)

Od 19 lat znakomity muzyk i propagator sztuki przez duże S - Jarosław Michaluk dostarcza miłośnikom muzyki synkopowanej wielu fantastycznych wrażeń. Organizowany przez niego Podlasie Jazz Festiwal zyskał zasłużoną renomę w kraju. Trudno się temu dziwić, jeśli zważy się fakt, że gościły na nim fantastyczne gwiazdy z różnych kontynentów, muzycy grający z prawdziwą magią i przecierające w jazzowej przestrzeni nowe szlaki.

Dość wspomnieć nazwiska: Kevina Mahogany, Hirama Bullocka, Michaela „Patches` Stewarta, Deana Browna, Marvina Smitty Smitha, Linley Marthe, Saskię Laroo, Nippy Noya, Steve Logana Feltona Crewsa, Mc Stewlocksa, czy Apple Tea. Wspomagała ich plejada krajowych solistów i instrumentalistów.  Dziewiętnasta odsłona Podlasie Jazz Festiwal zapowiada się nie mniej ciekawie. 17 i 18 października w auli Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Akademickiej 2 wystąpią cztery formacje. O każdej (z racji dorobku twórczego) można mówić godzinami.

W sobotę 17 października o godz. 18 zagra grupa Bandonegro, zaś o godz. 19.30 Agnieszka Hekiert Band. Natomiast w niedzielę o godz. 18 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, a o godz. 19.30 Ewa Uryga z własnym Kwartetem. Można oczekiwać fantastycznych dźwięków.

19. Podlasie Jazz Festival (zaproszenie) <<==>> LINK

Sobotni gość – grupa Bandonegro to światowej klasy orkiestra tango. Polscy muzycy podbijają serca słuchaczy na całym świecie nowym spojrzeniem na tango, łączącym tradycję i nowoczesność. Ich unikalne muzyczne pomysły, pasja i doskonałe wyczucie stylu sprawiły, że występują na największych festiwalach na świecie. Są uważani za najlepszy europejski zespół tango młodego pokolenia i wschodzące gwiazdy tego gatunku. Występowali wielokrotnie podczas czołowych międzynarodowych festiwali tango w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Dani, Szwecji czy Norwegii. Współpracowali z gwiazdami tanga: Nelson Pino, Roberto Siri, Nito & Elba Garcia, Facundo Piñero & Vanesa Villalba, Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra, Los Totis czy Maria Ines Bogado & Roberto Zuccarino. Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk to siła czterech muzyków: Michała Główki – bandoneon i akordeon, Jakuba Czechowicza – skrzypce, Marka Doleckiego – fortepian i Marcina Antkowiaka – kontrabas. Podczas koncertu na Podlasie Jazz Festiwalu zespołowi Bandonegro towarzyszyć będą czołowi muzycy polskiej sceny jazzowej: Dawid Kostka (gitara elektryczna) oraz Mateusz Brzostowski (perkusja).

Twarz, zdolności kreacyjne i temperament Agnieszki Hekiert znają dobrze miłośnicy Polsatowskiego programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Występuje w nim od początku jako trenerka muzyczna i to od jej uporu zależą kreacje uczestników, wcielających się w role światowych gwiazd estrady.

Agnieszka była już gościem jednej edycji bialskiego festiwalu. Tym razem przedstawi utwory ze swojej ostatniej płyty „Soulnation”, napisanej wspólnie z bułgarskim wirtuozem Konstantinem Kostovem (fortepian). Towarzyszyć im będą: Paweł Pańta (bas) i Patryk Dobosz (bębny). Zdaniem solistki, krążek „Soulnation” to opowieść o nas, o ludziach, o naszych pięknych duszach, o tym, że wszyscy jesteśmy energetycznie połączeni, pochodzimy z jednego źródła. Zostaliśmy stworzeni, jako perfekcyjne istoty, jesteśmy bezgranicznie kochani, zawsze mamy wolny wybór, jak żyć. Wszyscy jesteśmy perfekcyjni już w dniu stworzenia, dlatego zauważajmy piękno, wysyłajmy uśmiech, pokochajmy deszcz, uczyńmy swoją rzeczywistość rajem na ziemi. Agnieszka Hekiert współpracowała dotąd z wieloma międzynarodowymi muzykami.

Niedzielny gość festiwalu, czyli Quartet Ptaszyna, powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer.

Festiwal zakończy recital Ewy Urygi, nie bez powodu nazywanej Polską Królową Gospel. To wybitna wokalistka mająca na swoim koncie wiele nagród muzycznych poruszająca się w różnych gatunkach muzycznych. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W życiu Ewy ogromne znaczenie miał jeden moment, gdy usłyszała Mahalię Jackson, co spowodowało, że podjęła studia na katowickiej Akademii na wydziale Jazzu i Muzyki rozrywkowej. Nagrała 7 autorskich płyt w tym 2 w Nowym Yorku, gdzie rozpoczęła współpracę z legendarnym muzykiem jazzowym Markiem Soskinem wieloletnim pianistą światowej sławy Sonny Rollinsa. Obecnie przygotowuje materiał muzyczny do nagrania kolejnej płyty z amerykańskimi muzykami, z którymi podjęła ostatnio współpracę koncertując w Polsce i zagranicą: „New York Jazz Collective” w składzie: Mark Soskin, Luques Curtis i Dorota Piotrowska. Jest również pomysłodawcą i kierownikiem muzycznym cyklu koncertów z serii „The Meeting Classic and Jazz” przy Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W niedzielę zaprezentuje program dedykowany swej wielkiej faworytce Mahalii Jackson, której twórczość zafascynowała ją jeszcze w wieku młodzieńczym, a fascynacja ta przesądziła o wyborze jazzu jako kierunku w jej karierze artystycznej. O absolutnej wyjątkowości tego przedsięwzięcia ma stanowić fakt, że zostanie w nim zaśpiewana kompozycja Fryderyka Chopina, do której tekst został napisany przez Mahalię Jackson.

Ponad to na koncercie będzie można usłyszeć bardzo znane utwory z repertuaru Mahalii, ale w zupełnie innych aranżacjach jazzowych. Autorem aranżacji jest Mark Soskin. W projekcie między innymi znalazł się utwór z filmu „Żona Pastora – Somebody bigger than you and me”, w którym główną rolę zagrała Withney Huston a dawno temu utwór ten wykonywała m.in. Mahalia Jackson.

Koncert będzie wspaniałą okazją na przypomnienie w nowej, jazzowej odsłonie muzycznej, legendarnej Mahalii Jakcson.

Podlasie Jazz Festival odbywać się będzie pod honorowym patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Bilety w cenie 60 zł za- I dzień, 60 zł za II dzień, karnet na oba dni 100 zł można nabywać drogą internetową www. niezla-sztuka.pl oraz w: Pizzerii „Roma” ul. Brzeska 1 tel. 83/344 44 20, Kawiarni CoffeeLove Pl. Rubina 11-14 kom.693 890 281 i sklepie muzycznym ” Music Audio” ul. Janowska 11 tel.83/342 47 57.
W związku z utrzymującą się pandemią COVID-19 i związanymi z nią obostrzeniami, festiwal zostanie zorganizowany według wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich będzie zmniejszenie ilości miejsc na widowni o 50 proc. Za utrudnienia organizatorzy przepraszają i zapraszają słuchaczy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym święcie jazzu z udziałem wybitnych artystów.

materiał: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
tekst Istvan Grabowski
zdjęcia: Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama