Reklama

Baśń o bialskim smoku (galeria)

Efektowną inaugurację miała tegoroczna Podlaska Jesień Teatralna, która potrwa do 12 grudnia. W dwa tygodnie po premierze „Jajko królowej Marysieńki”, według scenariusza Jacka Daniluka, bialscy aktorzy wystawili krótką etiudę „Baśń o bialskim smoku”. Na potrzeby wielopokoleniowego teatru Czeladońka napisał ją w 2015 roku znany regionalista i pasjonat kultury ludowej Kazimierz Kusznierów z Lubenki.

Zabawny scenariusz oparł o legendy związane z rodem Radziwiłłów, konkretnie zaś z Karol Stanisław „Panie kochanku”, znajdującym szczególną przyjemność w dręczeniu swoich poddanych. Jeśli wierzyć legendzie, książę Karol kazał wysypać drogę cukrem, aby w środku lata móc przejechać się saniami. Okrutny charakter wielmoży wykorzystał Kusznierów do stworzenia postaci straszącego bialczan smoka, który po schwytaniu okazał się …dowcipnym księciem.

Sztuka Kusznierowa wystawiona została po raz pierwszy w marcu 2015 roku podczas premiery albumu „Karczeby” wybitnego fotografika Adama Pańczuka w Muzeum Południowego Podlasia. Trzy miesiące później prezentacja sceniczna Czeladońki uzyskała pierwszą nagrodę na Międzywojewódzkim Sejmiku Teatrów Wiejskich w Stoczku Łukowskim. W październiku 2015 roku zdobyła nagrodę marszałka województwa lubelskiego na 32. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Zalety scenariusza Kusznierowa docenił znany teatrolog prof. Lech Śliwonik.

Cenię styl i swoisty charakter sztuk wystawianych przez Czeladońkę, Kusznierow był samorodnym talentem, który jak rzadko kto czuł kulturę ludową. Nie trzymałam się jednak kurczowo scenariusza Kazika i wprowadziłam lekkie zmiany, które w moim przekonaniu nadały baśni bardziej humorystycznego charakteru – mówi reżyser przedstawienia Danuta Szaniawska. Od sierpnia Teatr Słowa pracował równolegle nad dwoma widowiskami: „Baśń o bialskim smoku” i „Jajko królowej Marysieńki”, aby stanowiły one ozdobę dni patrona miasta – św. Michała Archanioła. Początkowo „Baśń” miała mieć premierę podczas festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w amfiteatrze, ale stało się inaczej. Wystawiono ją dopiero podczas Podlaskiej Jesieni Teatralnej. W ciepło przyjętym przez publiczność widowisku wystąpiło 11 aktorów: Edward Burta w roli Dziada, Faustyna Wojdakowska, Marzena Borkowska i Danuta Szaniawska jako Przekupki, Anna Bańdura – Kwiaciarka, Tadeusz Humin – Szlachcic, Bożena Juchimiuk – Szlachcianka, Patrycja Rytel i Marcin Rojek – Chłopcy i Adam Korszun – Smok.

Aktorom gorąco podziękował obecny na spektaklu prezydent miasta Michał Litwiniuk, wręczając im róże i upominki. Przypomnijmy, że Teatr Słowa to grupa pasjonatów – amatorów, którzy znajdują szczególną przyjemność w zabawie w teatr. Nie jest to ostatni występ bialskiego zespołu w tym roku. Niebawem wystawi on ponownie „Igraszki z diabłem” i „Jajko królowej Marysieńki”. Zachęcamy gorąco widzów do ich obejrzenia.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama