Reklama

Kraj: Od jutra powraca obowiązkowe noszenie maseczek na wolnym powietrzu

Wczoraj (8 października) premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformowali o nowych zasadach epidemicznych, które będą obowiązywały od 10 października w całym kraju. Powraca m.in. obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu. Nowe zasady mają pomóc w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Od soboty maseczki będzie trzeba nosić nie tylko w miejscach publicznych a więc, kościołach, sklepach, autobusie, ale także na ulicy. Ministerstwo Zdrowia przypomina również, że nakaz obowiązywał będzie również podczas wizyt na cmentarzach w zbliżający się dzień Wszystkich Świętych. Nakaz noszenia maseczek na otwartej przestrzeni będzie obowiązywał w cały kraju, niezależnie od liczby zakażeń w danym powiecie

Nowa polityka resortu zdrowia walki z koronawirusem prowadzona będzie pod hasłem „zero tolerancji”, co skutkować ma surowymi karami za nienoszenie maseczek w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe. Za brak maseczki ukarani możemy być mandatem do wysokości 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia, skierowany zostanie wniosek o ukaranie do sądu. Jeżeli ktoś nie może nosić maseczki np. z powodu niepełnosprawności, straż miejska lub policja będzie wymagała okazania stosownego zaświadczenia lekarskiego. Do tej pory wystarczyło jedynie oświadczenie słowne. 

Nowe zasady obejmą również lokale gastronomiczne, imprezy okolicznościowe, wydarzenia kulturalne i zgromadzenia.

  • Od soboty lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00.
  • W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można będzie udostępniać miejsc do tańczenia.
  • od 17 października w imprezach okolicznościowych będzie mogło uczestniczyć w strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób.
  • W kinach będzie mogło przebywać 25 % publiczności.
  • W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.
  • W zgromadzeniach uczestniczyć może maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

 

źródło: www.gov.pl
zdjęcie: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama