Ogłoszenie

Reklama

Kryminałki: Odpowie za oszustwa internetowe

Bialscy policjanci ustalili sprawcę oszustwa internetowego. Zarzuty usłyszał 18-letni mieszkaniec miasta. Sprawca za pomocą portalu społecznościowego oferował odzież i walutę, które nigdy nie trafiły do pokrzywdzonych. Za popełniony czyn grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci w Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą bialskiej komendy powiadomieni zostali przez jeden z banków o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę ich klienta. Sprawa dotyczyła zgłoszenia mieszkanki województwa warmińsko-mazurskiego.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że korzystający z jej konta syn padł ofiarą oszustwa. W lipca bieżącego roku, chłopak za pomocą portalu społecznościowego zakupił czapkę za kwotę ponad 300 złotych. Pomimo przelania gotówki na wskazane konto, zamówiony produkt nigdy do niego nie dotarł. Kiedy pokrzywdzony kontaktował się ze sprzedającym by otrzymać zamówiony towar bądź odzyskać pieniądze, ten stwierdził, że i tak pokrzywdzony „nic nie może mu zrobić”.

Funkcjonariusze zajmujący się sprawą ustalili, że pod koniec lipca ten sam sprawca oferował również do sprzedaży walutę obcą. W tym wypadku straty wyniosły ponad 600 złotych na szkodę mieszkańca województwa dolnośląskiego. Sprawca po otrzymaniu pierwszej transzy pieniędzy zerwał kontakt z kupującym.

Policjanci wykonując czynności w sprawie ustalili personalia osoby podejrzewanej o udział w sprawie. Okazało się, że jest to 18-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej. Nastolatek usłyszał już zarzuty i przyznał się do winy. Zwrócił też pokrzywdzonym całość przelanej na konto gotówki. O dalszym losie nastolatka zadecyduje sąd. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oszustwo zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci ostrzegają przed pojawiającymi się na portalach internetowych „okazjach”, z których wiele jest próbą naciągnięcia klienta. Dokładnie sprawdzajmy profile sprzedających, wcześniejsze opinie innych kupujących i porównujmy ceny, czy zbyt drastycznie nie odbiegają od rynkowych, co pomoże nas ustrzec się przed stratą pieniędzy. Pamiętajmy, by realizując zakupy w sieci zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem. Finalizując transakcję warto też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama