Reklama

Czterdziestolatek z Porsiuk doczekał się remontu! (galeria)

Od kilku dni podróżujący mostem w Porosiukach kierowcy napotkać mogą utrudnienia w przeprawie z jednej na drugą stronę rzeki Krzny. Spowodowane jest to przygotowaniami do gruntownego remontu mostu. Po stronie wschodniej powstał już stalowy most tymczasowy który przejmie ruch na czas remontu głównego obiektu. Trwa budowa dojazdów. Most w Porosiukach liczy sobie ponad 40 lat i najwyższa pora aby poddać go rewitalizacji. Stara - odremontowana - przeprawa dostępna ma być już pod koniec tego roku!

Powiat Bialski jako inwestor a dokładnie Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej jako właściciel i nadzorca zaplanował w bieżącym roku wykonanie zadanie pod nazwą: „Przebudowa mostu przez rzekę Krznę w m. Porosiuki, gm. Biała Podlaska”. Prace dotyczą odcinku trasy Nr 1114L Sławacinek Nowy – Porosiuki – Sokule – Wysokie który stanowi prawie pięćdziesięcio metrowy most na Krznie. Koszt robót to prawie dwa miliony a dokładnie 1 mln 980 tys 534 zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Infrastruktury w wysokości 879 tys 200 zł. Dzięki temu udział własny powiatu mógł zostać ograniczony do kwoty nieco ponad 1 mln 101 tys zł.

Termin wykonania przebudowy ustalono na 11 grudnia 2020 r. a prace rozpoczęto dnia 9 września 2020 r.

Wykonawcą budowy jest firma DURA Sp. z o.o. z Lublina. Kierownik budowy mgr inż. Adam Bartczuk. Nadzór sprawuje Zarząd Dróg Powiatowych – inspektor mostowy mgr inż. Krzysztof Jaroszuk.

Istniejący most został wybudowany w roku 1979. Jego parametry są następujące: długość – 47,2 m, powierzchnia – 467 m2 , szerokość jezdni – 7,00 m, chodniki – 2×1,25 m, balustrady z płaskowników 109,6 m bez barier ochronnych. Nośność obiektu to 20 Mg (ton).

Ponad czterdziestoletni most jest konstrukcją swobodnie podpartą, pełnościenną, 3-przęsłową (3×15 m), belkową prefabrykowaną z odrębnie prefabrykowaną płytą. Belki nośne prefabrykowane typu „CZDP”, po 5 sztuk na każdym przęśle. Powodem przebudowy są właśnie elementy prefabrykowane płyty. Po latach okazało się, że są zbyt cienkie (12 cm), ulegają korozji stali i betonu, pękają, przeciekają na stykach, zniszczeniu uległa izolacja i nawierzchnia z asfaltu lanego. Stąd ograniczona nośność. W skali kraju wiele obiektów tego typu jest remontowanych lub w całości przebudowywanych. Obecnie są inne naciski pojazdów na oś, większe gabaryty pojazdów, większy ruch. Obiekt był zbudowany na inna klasę nośności. W naszym moście podpory i belki nośne pozostają bez zmian.

Zakres robót obejmuje:
– budowę drogi objazdowej obok mostu od dolnej wody wraz z mostem objazdowym o konstrukcji stalowej kratowej składanej Acrow 700 XS długości 24,67 m (rozpiętość przęsła 24,24 m) z szerokością jezdni dla pojazdów 4,14 m wykonana jako pomost stalowy.
– rozbiórkę płyty nośnej,
– podniesienie konstrukcji przęseł o ciężarze każdego około 46 ton,
– wymianę 30 łożysk gumowych na łożyska elastomerowe,
– opuszczenie konstrukcji nośnej na nowe łożyska,
– wykonanie nowej płyty nośnej z betonu zbrojonego grubości 18 cm wraz z chodnikami,
– wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej grubości 9 cm,
– wykonanie bariero-poręczy na moście oraz barier ochronnych na dojazdach zgodnie z obecnymi wymogami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Krzysztof Jaroszuk inspektor mostowy ZDP Biała Podlaska / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Galeria:

Autor zdjęć:
Mariusz Maksymiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama