Reklama

Komarno – Kolonia po rewitalizacji (film)

Niedziela 4 października była wielkim dniem dla mieszkańców Komarna – Kolonii. Po 30 latach od zamknięcia dawnej kaplicy dworskiej, wzniesionej przez właściciela dóbr kozieradzkich Stanisława Witolda Aleksandrowicza, otwarto ją i poświęcono ponownie.

Tym razem z myślą o przeznaczeniu na cele kulturalne (wystawy, spotkania). Wraz z kaplicą otwarta została zabytkowa Aleja Lipowa, parking z oświetleniem i monitoringiem przed kościołem oraz plac zabaw dla dzieci.

W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyło wielu zacnych gości: ordynariusz diecezji siedleckiej ks. biskup Henryk Gurda, ks. dziekan Stanisław Grabowiecki, poseł Dariusz Stefaniuk, przedstawiciele filii Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego, władze gminy Konstantynów oraz radni gminni. Po poświęceniu odnowionych obiektów ks. biskup Henryk Gurda sprawował w miejscowym kościele parafialnym mszę świętą w intencji Matki Boskiej Różańcowej. Po jej zakończeniu wójt gminy Romuald Murawski podziękował Jego Ekscelencji za wizytę w parafii i znaczący udział w ważnych dla gminy uroczystościach, wręczając biskupowi kwiaty i podlaski sękacz.

Odnowiona gruntownie kaplica ma bogatą historię. Wzniesiono ją w roku 1844, a już w 1865 zamknęły ją władze cesarskie i została opuszczona. Pomniejsze remonty były w niej przeprowadzane w roku 1905 i po 1918 z inicjatywy Władysława Mielżyńskiego. Kaplica została wykupiona przez Kościół katolicki w 1928 roku i wtedy gruntownie ją wyremontowano i dobudowano zakrystię w części wschodniej. W 1931 roku ustanowiono tutaj parafię, w 1932 wybudowano drewniany chór muzyczny, zaś w 1934 przebudowano fasadę budynku. Od frontu znajduje się czterokolumnowy portyk toskański z trójkątnym naczółkiem. Nad wejściem jest okrągłe okno, natomiast po bokach dwie półkoliście sklepione nisze z żeliwnymi figurami świętych Piotra i Pawła. Przed świątynią stoi drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo-ramowej z 1922 roku, oraz żeliwna figura matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z roku 1943. Kaplica pozostaje nieużytkowana od roku 1990, kiedy to postawiono nowy kościół w jej sąsiedztwie. Opuszczony obiekt niszczał w szybkim tempie.

W 2017 r. władze gminy Konstantynów przygotowały plan rewitalizacji kaplicy w Komarnie – Kolonii z jej otoczeniem, na który pozytywnie zareagował proboszcz parafii ks. kanonik Stanisław Smoliński. Wniosek został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Przygotowana dokumentacja techniczna zamknęła się kwotą 2,5 mln zł. Wniosek spotkał się z pozytywną akceptacją.

Wartość projektu ogółem: 2 mln 423 tys. 831,62 zł. W 2018 r. wójt Romuald Murawski podpisał umowę w Urzędzie Marszałkowskim na 85 proc. dotacji kosztów z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Ponadto 10 proc. kosztów w ramach dotacji celowej dołożył skarb państwa.  Mimo tak szczęśliwego splotu okoliczności gmina musiała wyłożyć 500 tys. zł z własnego budżetu. 

Realizacja projektu rozpoczęła się jesienią 2019 r. od zadania związanego z przebudową nawierzchni zabytkowej Alei Lipowej, mającego na celu przywrócenie funkcjonalności istniejącego ciągu komunikacyjnego oraz konserwację leciwego drzewostanu. Przebudowana przez Tre – Drom aleja z nową nawierzchnią asfaltową utworzyła bezpieczną trasę. Wiosną 2020 r. zakończono kolejny etap projektu., czyli budowę parkingu przed kościołem wraz z oświetleniem i monitoringiem. Parking zapewnia możliwość parkowania dla 51 samochodów. Estetykę otoczenia dopełniają nowe nasadzenia zieleni. W bezpośrednim sąsiedztwie parkingu został wybudowany plac zabaw dla dzieci, o którym od dawna marzyli mieszkańcy tego sołectwa.

Kluczowym i najbardziej kosztownym elementem przedsięwzięcia rewitalizacyjnego okazał się remont zabytkowej kaplicy wraz z drewnianą dzwonnicą. Projekt przewidywał zmianę sposobu użytkowania niszczejącego budynku  z obiektu sakralnego na salę wystawienniczą, ze stałą ekspozycją oraz z możliwością organizowania wystaw czasowych, jak też innych wydarzeń cyklicznych i okazjonalnych. Budynek posiada jedno pomieszczenie będące pozostałością po nawie kaplicy oraz drewniany chór muzyczny, jako element wyposażenia budynku. W trakcie generalnego remontu odwodniono i odgrzybiono budynek kaplicy, wymieniono wewnętrzne podłogi, więźbę dachową i zmieniono pokrycie na blachę miedzianą, położono nowe tynki i dokonano prac konserwacyjnych żeliwnych figur Św. Piotra i Pawła. W ramach kosztów projektu kaplica zostanie wkrótce wyposażona w meble oraz urządzenia multimedialne.  

– Jestem pełen podziwu dla władz samorządowych gminy. Konstantynów za staranie i trud w odnowienie zabytku, który dwukrotnie był zamykany: w 1856 r. przez władze carskie i w 1990 r. po budowie nowego kościoła parafialnego.  Odnowiony obiekt prezentuje się wspaniale i mam nadzieję, że dobrze będzie służył mieszkańcom Komarna – Kolonii – mówi Jan Maraśkiewicz, konserwator zabytków z Białej Podlaskiej.

Z podziwem i satysfakcją wypowiada się też proboszcz parafii Komarno – Kolonia ks. kan. Stanisław Smoliński. – Dokonało się coś pięknego i pożytecznego dla parafii.  Brakuje słów uznania dla władz samorządowych gminy, które doprowadziły do renowacji tak pięknego obiektu. Społeczność Komarna – Kolonii otrzymała też cenny upominek oświetlonym i monitorowanym parkingiem. Najbardziej cieszą się miejscowe dzieci, które mają wspaniały plac zabaw. Jestem przekonany, że dzięki tej rewitalizacji wzrośnie atrakcyjność turystyczna naszej parafii.

Renowacja zabytkowej kaplicy umożliwia przeniesienie tam części życia kulturalnego gminy. Nowoutworzony obiekt w zrewitalizowanym centrum miejscowości uzupełni niewystarczającą ofertę istniejącej świetlicy wiejskiej. Obiekt stanowić będzie nową atrakcję turystyczną okolicy. Jest pewne, że przyczyni się to do ożywienia gospodarczego i podniesienia atrakcyjności okolicy.

Już wkrótce na naszym kanale na YouTube Biper Tv także nasza relacja filmowa z uroczystości otwarcia. 

tekst / zdjęcia: Istvan Grabowski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama