Reklama

Trans-Formy Michała Kurkowskiego w Galerii Podlaskiej (galeria)

Grafiki niezbyt często goszczą w Galerii Podlaskiej, a jeśli już, to są nietuzinkowe, wybiegające ponad przeciętność. Do takich niewątpliwie należą prace Michała Kurkowskiego, profesora w radomskim Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach: Lwowskiego Pałacu Sztuki (Ukraina). Biblioteki Uniwersyteckiej w Rijece (Chorwacja),Art Museum of Cairo (Egipt), International Exlibriscentrum Sint w Niklas (Bułgaria), Camra Municipal De Alije (Portugalia) oraz wielu zbiorach w kraju. Profesor wystawiał w kilku nastu krajach, wszędzie z podziwem zwiedzających. Jeśli doda się do tego liczne nagrody zdobyte w kraju i za granicą, uświadomimy sobie, że twórczość prof. Kurkowskiego ze wszech miar zasługuje na uwagę.

Wystawa czynna w Galerii Podlaskiej do 2 listopada potwierdza kunszt i wysoki poziom warsztatu autora. Jego grafiki, nazywane „zakodowanymi obrazami”, wyraźnie odbiegają od graficznego standardu. Są duże rozmiarowo, szalenie barwne, przypominające nieco obrazy malarskie. I choć każda z jego prac posiada własny, zagadkowy tytuł, trudno pokusić się o jednoznaczną tematykę, czy przejrzystą wizję interpretacyjną.

Odgadywanie ich należy do widza, a ten w zależności od nastroju i gry wyobraźni, może mieć rozmaite skojarzenia. Właśnie na pobudzeniu wyobraźni zwiedzających i ich fantazji zależy autorowi najbardziej. Plastyczny zapis jego myśli, jak sam powiada, ma wiele powodów. Inspiracje do ich tworzenia czerpie ze wszystkiego, co go otacza, a więc treści płynących z mediów, poruszania się tymi samymi drogami, dalekich podróży i świata fascynujących dźwięków. Niosą one, jak się okazuje, bogate treści.

W procesie tworzenia grafik profesor Kurkowski zadaje sobie mnóstwo pytań, a próbą odpowiedzi na nie są właśnie unikatowe, bo wykonywane w jednym egzemplarzu, barwne prace. Zapisuje je na specjalnym papierze z pomocą technik trawionych na blasze: akwaforty, akwatinty i odprysku cukrowego. Wielowarstwowość materii pozwala mu na wykreowanie nieskończenie wielu wariantów. Ta zabawa formą i kolorami fascynuje zwiedzających. Znajdują oni przestrzenie, w które można się zanurzyć, odnaleźć własne światy zewnętrzne. Czują ich bliskość.

Wysoko cenię prace prof. Kurkowskiego oraz jego sposób postrzegania rzeczywistości. Na zakończenie studiów plastycznych robiłam dyplom z grafiki i zdaję sobie sprawę, ile pracy musiał włożyć autor prezentowanych w Galerii prac, aby mogły one poruszyć wyobraźnię widzów – mówi Renata Sobczak, kierownik Galerii Podlaskiej.

Zachęcamy gorąco do obejrzenia tej wystawy. Mocne wrażenia gwarantowane.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Zobacz galerię zdjęć:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama