Reklama

Wycieczki rowerowe Klubu Seniora w Wisznicach

W  ramach projektu „Aktywni i Sprawni – usługi społeczne dla mieszkańców północnej Lubelszczyzny” dla uczestników Klubu Seniora w Wisznicach organizowane były rajdy rowerowe w okresie lipiec – wrzesień 2020 r. Odbyło się siedem pięciogodzinnych wyjazdów, na których łącznie Seniorzy przejechali ok. 250 kilometrów.

Grupa liczyła 12 uczestników plus instruktor i asystent Klubu Seniora. W czasie rajdów dopisywała wspaniała pogoda i dobry nastrój. 

Każda wyprawa miała na celu przejechanie określonego dystansu, a dodatkową atrakcją było poznawanie  walorów okolicy, zwiedzanie zabytków, kościołów, muzeów, starych cmentarzy, kapliczek i pomników przyrody. Dla uczestników przewidziany był na trasie również poczęstunek.

Harmonogram zrealizowanych rajdów (trasy):

Wisznice- Rowiny- Bordziłówka -Rossosz – Szelest-Bordziłówka –Wisznice – 25 km
Wisznice- Horodyszcze- Łyniew- Rusiły- Podedwórze –Hołowno –Wisznice – 40 km

Hołowno – ,,Kraina rumianku” Ośrodek Edukacji Regionalnej –  stanowi centrum całej miejscowości, organizuje liczne imprezy i warsztaty, które sprawiają, że każda wycieczka jest ciekawa i pouczająca.

Wisznice-Sosnówka- Rozwadówka- Romanów- Hanna – Wisznice – 40 km
Hanna – Nadbużańskie zabytki architektury drewnianej, Centrum Religijno- Zabytkowe.

Wisznice- Horodyszcze-Jabłoń- Wisznice – 30 km
Jabłoń – Pałac Zamoyskich z początku XX w. w stylu neogotyckim, w tym samym stylu  kościół Św. Tomasza Bpa.

Wisznice-Rowiny- Łomazy – Studzianka – Wisznice – 40 km
Studzianka  –  od czasów króla Jana III Sobieskiego (1679) zamieszkiwali Tatarzy (dawna osada  tatarska) oraz  Muzeum Wsi Podlaskiej z dodatkowymi atrakcjami.

Wisznice- Rozwadówka –Sosnówka- Sapiehów- Żeszczynka- Wisznice – 35 km
Wisznice-Rozwadówka –Sosnówka- Romanów –Sosnówka – Sapiehów- Żeszczynka-Wisznice – 40 km
Romanów – Muzeum  Józefa Ignacego Kraszewskiego z dodatkowymi wystawami.

Dodatkowo na uwagę zasługują atrakcje znajdujące się na trasach odbytych rajdów: Kościoły w Rozwadówce, Żeszczynce i Hannie, pomniki przyrody w Horodyszczu, Wisznicach, przepiękne kapliczki w Rozwadówce, Żeszczynce, Jabłoniu oraz Horodyszczu.

Celem rajdów rowerowych oraz innych zajęć ruchowych dla Seniorów jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz poprawa kondycji. Ruch na świeżym powietrzu, możliwość wspólnego spędzenia wolnego czasu w grupie rówieśników wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz integrację. Seniorzy chętnie brali udział w ustalaniu kierunków rajdów, dzięki czemu trasy były dostosowane do całej grupy i możliwości fizycznych poszczególnych uczestników. W czasie postojów na odpoczynek Seniorzy skorzystali z poczęstunku oraz zwiedzali okolice. Przy życzliwości gmin sąsiadujących z Gminą Wisznice oraz ich pracowników, uczestnicy rajdów zostali nieodpłatnie oprowadzeni po niektórych zabytkach i atrakcjach oraz zapoznali się z ich historią.

Kolejne rajdy w Klubie Seniora w Wisznicach zaplanowane są na rok 2021.

***

W ramach projektu Seniorzy mają możliwość uczestniczyć w zajęciach ruchowych takich jak: rajdy rowerowe, pilates, joga, gimnastyka, zajęcia na basenie i nortic-walking oraz różnych zajęciach, warsztatach i konsultacjach prozdrowotnych.

Projekt realizowany przez Gminę Wisznice w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 11 Działanie 11.2 Usługi społeczne i zdrowotne.

tekst / zdjęcia: UG w Wisznicach
opracowanie: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama