Reklama

Województwo: Czy brakuje miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19? Sytuację wyjaśnia wojewoda lubelski

W  przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomym braku miejsc w szpitalach na terenie województwa lubelskiego dla chorych, którzy mają potwierdzony wynik dodatni zakażenia kornawirusem SARS-CoV-2. Do tej sprawy odniósł się wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– Jeżeli mówimy o szpitalach II poziomu, czyli o tych szpitalach, które mają w swojej strukturze oddziały zakaźne i przyjmują przede wszystkim osoby zakażone koronawirusem, ale nie obciążone innymi chorobami – tymi, które są leczone w szpitalach III poziomu, czyli w naszym przypadku w SP ZOZ w Puławach, czy w części zakresów w Szpitalu Neuropsychiatrycznym SP ZOZ w Lublinie i SPSK 4 w Lublinie – łóżka dla osób zakażonych są nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale również na innych oddziałach. W niektórych przypadkach prawdą może być brak łóżek dla osób zakażonych na oddziale zakaźnym, ale to nie oznacza, że dany szpital nie przyjmie pacjenta na inny oddział, gdzie ma przygotowaną odpowiednią strefę dla osób zakażonych – informuje w komunikacie wojewoda. 

Z informacji wojewody wynika, że na terenie województwa lubelskiego jest hospitalizowanych obecnie około 150-160 pacjentów. Natomiast łóżek w 7 szpitalach z oddziałami zakaźnymi na terenie województwa lubelskiego jest około 210. – To jest liczba łóżek liczona nie tylko na oddziałach zakaźnych, ale także w odpowiednich strefach, tak jak wspomniałem, na innych oddziałach. Oznacza to, że w tej chwili na terenie województwa lubelskiego, mamy nadwyżkę około 60 łóżek do przyjęcia osób zakażonych. Dodatkowo, szpital w Puławach – który jest tak naprawdę szpitalem z I, II i III poziomu – ma kilkanaście wolnych łóżek na przyjęcie tego typu pacjentów. Jeśli będzie utrzymywała się tendencja wzrostu liczby osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 wymagających hospitalizacji, to w następnym tygodniu rozpoczniemy procedurę rozwijania liczby łóżek – uzupełnia wojewoda.

Według aktualnych danych na terenie województwa znajduje się również około 20 łóżek z respiratorami. Łóżka te nie znajdują się tylko na oddziałach zakaźnych, ale również są na innych oddziałach. Wojewoda podaje jako przykład szpital w Chełmie, gdzie takie łóżka są na OIOM-e.

W poniedziałek o godz. 9.00 wojewoda lubelski Pan Lech Sprawka odbył wideokonferencję z dyrektorami szpitali II poziomu, podczas której zostanie ustalony sposób postępowania i kolejność ewentualnego rozwijania liczby łóżek zakaźnych w zależności od potrzeb. Wojewoda lubelski nie wyklucza, że gdyby tendencja wzrostu osób hospitalizowanych utrzymywała się, to być może w niedługim czasie dojdziemy do stanu z marca 2020 roku, kiedy na terenie województwa lubelskiego mieliśmy ponad 500 łóżek zakaźnych. – Mamy przygotowaną strategię postępowania i różne rozwiązania awaryjne – zapewnia wojewoda. 

 

źródło: Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama