Reklama

Uczniowie z Małaszewicz w Grecji (galeria)

Na początku września br. uczniowie z kierunków: technik eksploatacji portów i terminali, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik informatyk z ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach odbyli staż europejski w Grecji (Platamonas) w ramach programu Erasmus+. Co tam robili? Czego się nauczyli? Co zwiedzali? – niech powiedzą sami…

Najbardziej wyczerpująca była ponad 30-godzinna podróż autokarem. Do Platamonasmiasteczka u podnóży masywu górskiego Olimp przybyliśmy 7 września. To niezwykle urokliwe miejsce od razu przypadło nam do gustu, a zmęczenie podróżą odeszło na drugi plan. Pierwszy dzień naszego pobytu był pełen wrażeń zarówno zawodowych, jak i krajoznawczych. Praktyki zaczęliśmy od wstępnych zajęć związanych z pobytem na stażu zawodowym oraz od szkolenia BHP. Następnie w ramach odpoczynku wybraliśmy się nad morze, gdzie miło spędziliśmy czas, zażywając kąpieli słonecznych i wodnych. Nie mogło być inaczej, jeśli woda miała 25 stopni Celsjusza! Po prostu się nie dało! – z radością wspomina Marta.

Kolejne dni naszego pobytu w kraju pięknych wysp były niezwykle intensywne zawodowo. Odwiedzaliśmy zakłady pracy, gdzie uczyliśmy się procesów magazynowania, składowania i produkcji. Mieliśmy okazję przebywać w magazynach jednego z większych dostawców zaopatrzenia hotelowego i restauracyjnego mającego siedzibę pod Thessalonikami. Byliśmy także w jednej z największych hurtowni napojów w regionie, gdzie próbowaliśmy swoich sił podczas kompletacji zamówień. Na stacjach kolejowych w Larisie i Katerini podpatrywaliśmy obsługę podróżnych oraz systemy sterowania ruchem kolejowym. Mieliśmy mnóstwo zajęć warsztatowych i praktycznych, a informatycy dodatkowo realizowali się w pracowniach komputerowych. Poza tym odbyliśmy szkolenie z obsługi tachografu i czasu pracy kierowców, a także mogliśmy spojrzeć „od zaplecza” na system informatyczny hotelu, w którym mieliśmy przyjemność mieszkać” – relacjonuje Michał.

Natalia jest zachwycona zabytkami i przepięknymi widokami tego bałkańskiego kraju: „Mimo wielu zajęć zawodowych znaleźliśmy także czas na zwiedzanie – szczególnie w weekend, gdyż był to czas wolny od zajęć zawodowych. Poznawanie nowej kultury, nieznanych miejsc i obyczajów to ogromna wartość dodana praktyk zagranicznych. W ramach naszego wyjazdu uczestniczyliśmy w wycieczce do Kanionu Enipeas w Litochoro, odwiedziliśmy zamek w Platamonas oraz stare miasteczko w Panteleimonas. Duże wrażenie zrobiły na nas klasztory zawieszone w niebie…. Meteory, czyli majestatyczne greckie monastyry wykłute i wybudowane na skałach z piaskowca. Wzniesione jakby nadludzką siłą na wielkich skalnych grzybach. Nie można nie wspomnieć także o wyspie Skiathos, na którą dostaliśmy się w ramach 3-godzinnego rejsu statkiem”.

„Praktyka czyni technika” – takimi słowami dwutygodniowy pobyt w Grecji podsumowuje opiekun i nauczyciel – Małgorzata Trębicka-Żuk i dodaje: „Cały staż był bardzo intensywny, pełen wrażeń i nowych doświadczeń, szczególnie zawodowych. ERASMUS+ był prawdziwą szkołą życia, uczył radzenia sobie w obcym kraju i w nowych warunkach, stanowił świetną okazję do tego, aby zacząć odważniej patrzeć w przyszłość i nie bać się podejmowania nowych wyzwań – czego serdecznie życzę moim uczniom i podopiecznym”.


materiał: Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
tekst i zdjęcia: Marek Selerski Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama