Ogłoszenie

Reklama

Wieści z Unii: Sprzątajmy rzeki, chrońmy naszą bioróżnorodność

– Włączacie się w to, co teraz jest najważniejsze dla Komisji Europejskiej i jednocześnie dotyczy nas wszystkich, czyli w walkę o klimat, przywrócenie bioróżnorodności, przywrócenie rzekom naturalnego biegu – powiedział Jacek Wasik z Komisji Europejskiej podczas akcji sprzątania rzeki Oławy 27.06.2020 we Wrocławiu. Spotkanie było jednocześnie „próbą generalną” kajakowego Recykling Rejs Wrocław Berlin, który współorganizuje Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej.

– Meandrujące rzeki wraz z przyległymi mokradłami stanowią niezwykle efektywny, naturalny system retencji, co jest szczególnie ważne w kontekście walki z suszą – mówił Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej podczas wrocławskiego spotkania nad rzeką Oławą 27 czerwca. Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i organizator spływu, przypomniał, że 80% śmieci do mórz i oceanów przynoszą rzeki, dlatego spotkanie nad Oławą wynika z troski o nasze otoczenie. Jak mówił: – We Wrocławiu odradza się życie społeczne nad rzekami. Dziś spotykają się tu ekolodzy, bo ekologia jest poważną społeczną sprawą, dotyczy naszych codziennych relacji z przyrodą. Chcemy, by Wrocław i Berlin połączyły rzeki. 

Idea i konkretne zadanie wyznaczone wydarzeniu przyciągnęły nie tylko przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekologów, ale także wrocławian, którym zależy na czystych rzekach. Słoneczna sobota sprzyjała aktywności. Dwuosobowe drużyny kajakowe czyściły Oławę z pozostawionych na brzegach i w wodzie śmieci. Akcja ta była jednocześnie krótkim przygotowaniem dla uczestników 12-dniowego spływu Odrą i Sprewą Recykling Rejs, który wystartował 2 lipca i podczas którego uczestnicy spływu czyścili Odrę i nasadzali jej brzegi.

Od kilku lat, a szczególnie od czasu nowej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, ochrona klimatu i działania ekologiczne stały się jednym z priorytetów. W grudniu 2019 roku Komisja przedstawiła Europejski Zielony Ład, plan działań umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń. Nowa strategia bioróżnorodności Komisji Europejskiej z 20 maja 2020 zakłada, że co najmniej 25 tys. km rzek zostanie przywróconych do stanu charakterystycznego dla rzek swobodnie płynących.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama