Reklama

Reklama

Stadninę w Janowie Podlaskim dofinansuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolita” pisze o nowym rządowym ruchu w kierunku ratowania janowskiej stadniny stojącej na skraju bankructwa. Tym działaniem ma być dokapitalizowanie stadniny przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Posłuchaj ważnego spotu:

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, dofinansowanie KOWR może wynosić 5 mln zł. Taka kwota miała być zaproponowana w grudniu ubiegłego roku przez wiceministra rolnictwa Rafał Romanowskiego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów. Wówczas projekt nie przeszedł. Kolejny raz o możliwość dokapitalizowania starał się kolejny prezes stadniny Marek Gawlik, który urzędował na tym stanowisku do kwietnia br., dofinansowania również nie uzyskał.  11 września nowym prezesem został senator i były poseł PiS Lucjan Cichosz, któremu podlega Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Doniesienia „Rzeczpospolitej”o planach dofinansowania potwierdza dziś KOWR. Tłumaczy gazecie, że decyzję o dokapitalizowaniu podjęto „w związku z rolą i znaczeniem Spółki SK Janów Podlaski sp. z o.o. dla polskiej hodowli koni czystej krwi arabskiej”. „Dokapitalizowanie nastąpi w zamian za nowe udziały wydane jedynemu wspólnikowi – KOWR. Jednocześnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pragnie podkreślić, że planowane dokapitalizowanie przeznaczone będzie na cele li tylko rozwojowe”. Rządowa instytucja informuje, że trwają prace nad opracowaniem „szczegółów programu inwestycyjnego” i na tą chwilę „nie istnieje możliwość podania jednoznacznej, potwierdzonej kwoty dokapitalizowania”.

Zdaniem informatora „Rzeczpospolitej” nowy prezes ma otrzymać pieniądze, ponieważ Cichosz „to człowiek KOWR Grzegorza Pięty, a to KOWR jest formalnym właścicielem stadniny. Gawlik nie miał takich pleców.

Zdaniem cytowanej przez gazetę posłanki KO Joanny Kluzik-Rostkowskiej, jest to skandal, jeżeli dofinansowanie blokowane było tylko z powodów personalnych.  

 

źródło: „Rzeczpospolita”
zdjęcie: Jakub Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama