Reklama

„Sulki” Ludwika Maciąga na gmachu Platerki!

Skończone! Kilka dni trwała mozolna praca malarska odzwierciedlenia - impresji - dzieła "Suliki" Ludwika Maciąga na ścianie budynku hali sportowej Zespołu Szkół - II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater przy ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej. Ciekawie wybrane miejsce. Dzieło widać już z rogu Placu Wolności i Jatkowej. Wykonawcą prac jest dr hab. Sylwester Piędziejewski wraz z grupą studentów sztuk pięknych. To ciąg dalszy wydarzeń związanych z setną rocznicą urodzin Maciąga!

„Suliki z Kętrzyna” Ludwika Maciąga stały się kanwą impresji jaką oglądać już w pełnej krasie możemy na ścianie gmachu Platerki przy Narutowicza w Białej Podlaskiej. Projekt wykonany przez studentów szkół wyższych z katedrami sztuk pięknych pod okiem Sylwestra Piędziejewskiego i z jego ostatnimi pociągnięciami pędzla.

Jednym słowem, konkretny obraz Maciąga posłużył za wzór muralu. Oczywiście „Suliki” wybrano nie przypadkowo. To społeczność bialczan, rodzina szkolna, grupa osób tworząca trzon organizacyjny obchodów rocznicy urodzin artysty miała nie mały wpływ na to które z dzieł ujrzymy w formie monumentalnej. A pomysłów i koncepcji było bardzo dużo.

Temat nie był łatwy. – mówi Piędziejewski. – Tym bardziej, że sporadycznie już dziś malowane są konie. Z oryginału Maciąga malowanego na płótnie studenci musieli przeskanować obraz do dużego powiększenia. Nieuchronnie prowadzi to do pewnych deformacji, potrzebna jest więc w takich sytuacjach malarska impresja, luźne podejście do dzieła. Tak samo luźne podejście powinni wykazywać obserwujący. – dodaje.

Dla nas i dla organizatorów wydarzeń i przedsięwzięć związanych ze stuleciem urodzin profesora Maciąga jest to, że poprzez tą pracę oddaliśmy hołd artyście. – informuje Piędziejewski.

Przyznać trzeba, że prace poszły sprawnie. Rusztowania stały kilka dni wrześniowych i podczas tych kilku dni udało się skończyć dzieło. Wykonawcami pracy byli: student Hubert Dolinkiewicz i absolwent Mateusz Rokicki z ASP Warszawa oraz Izabela Kucharska z UMCS Lublin. Całość nadzorował Sylwester Piędziejewski.

Myślę, że nasza praca powinna spotkać się z pozytywnym przyjęciem. Tchnie z niej nutka historyczna prac z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Okres w którym tworzył Ludwik Maciąg. Wierzę, że miejsce to stanie się pamiątką po profesorze ale i zupełnie nowym punktem na mapie miasta Biała Podlaska, często odwiedzanym i promującym zarówno autora jak i malarstwo i samo miasto. – mówi Sylwester Piędziejewski.

Jeszcze we wrześniu czekają nas kolejne wydarzenia związane z setną rocznicą urodzin profesora Maciąga. Wśród nich znajdzie się oficjalne otwarcie – odsłonięcie muralu przy ulicy Narutowicza.

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama